Powiew Gruzji z winami firmy Marani

W ostatni czwartek miałem przyjemność uczestniczyć w prezentacji i degustacji win znanej gruzińskiej firmy winiarskiej Marani. W uroczym foyer Teatru Syrena przedstawiciel firmy na Polskę zaprezentował cztery flagowe wina na rynek polski. A degustując je zaproszone grono (oraz publiczność w przerwie spektaklu) mogło je ocenić.

Zaprezentowano cztery wina – dwa białe, dwa czerwone, dwa z niższej (jak mi się wydaje półki) i dwa z wyższej. I wyższość/niższość rzeczonych półek dało się odczuć, ale ad rem:

Pierwsze wino to Marani Kakheti – na bazie szczepu Rkatsiteli – dość krótkie i lekkie w smaku i zapachu, nutki cytrusowe dawały świeżość, choć w smaku lekko ich brakowało. Niezłe winko do popijania jako aperitif, choć powinno być dość schłodzone.

Następne, również białe, to Tsindali – kupaż Rkatsiteli i Mtsvane – znacznie bogatsze w smaku i zapachu wyrównane przez leżakowanie w beczce. Wino znakomicie komponujące się z sałatkami, o znacznie głębszym i aksamitnym smaku.

Pierwszym reprezentantem win czerwonych było Saperavi, wino z tego najpopularniejszego szczepu gron czerwonych. Można wręcz powiedzieć – klasyczne – choć nieco zbyt “płaskie” i krótkie. Ale znakomite do picia w Polsce, gdyż w mojej opinii świetnie komponujące się z potrawami z wieprzowiny, a to w naszym kraju podstawa.

Na koniec Mukuzani, wino również ze szczepu Saperavi, ale znacznie bogatsze, o głębokim i długim smaku. Kolor tego wina wpadał już w przepiękny odcień amarantu, a zapach dawał mocno owocowe, choć zrównoważone beczką nuty. Eleganckie wino kojarzące się z potrawami bliskiego wschodu – jagnięciną z grila, szaszłykami, pieczoną papryką i bakłażanem. Wino zdecydowanie do polecenia.

Na koniec degustacji aż się chciało skandować “autor, autor”. W końcu tworzenie win traktujemy jako dziedzinę sztuki.

Kakheti Mukuzani Saperavi Tsinandali

Advertisements
Powiew Gruzji z winami firmy Marani

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s