III Świąteczny Kiermasz Winicjatywy

Świąteczny kiermasz Winicjatywy trwa jeszcze – jeszcze można kupić wina, a co ważne, również wypróbować je na miejscu. I w sumie o to chodzi w takich kiermaszach. Będąc wczoraj miałem okazję wypróbować większość z tych, które mnie zainteresowały z przesłanej przez organizatora listy, ale również kilka zupełnie nowych.

Na stoisku win włoskich natknąłem się na zupełnie egzotyczne dla mnie wina z południa półwyspu – Sussumaniello oraz Aglianico. Pierwsze z nich to endemiczna odmiana z Pulii, będąca genetycznym “kuzynem” Sangiovese. Daje wina owocowe, o interesującym indywidualnym smaku, z lekka jakby przydymione o stosunkowo niskiej taniczności i wysokim poziomie kwasowości. W smaku niezwykle pełne, ułożone. Pyszne i powiedziałbym bardzo włoskie. Drugie niezwykle rubinowe i głębokie w kolorze, owocowe, w smaku nutki czekolady, wiśni. Aglianico to wino z Kampanii – niezwykle poważne i dostojne, na uroczyste wieczory.

Zupełnie innym winem jest rumuński Nomad na bazie szczepu Feteasca Neagră. To proste i bezpretensjonalne wino do codziennego picia ale pokazujące również, że Rumunia ma potencjał na produkcję win, nie tylko stołowych. To w sumie dobrze, bo odmienność win rumuńskich, węgierskich i mołdawskich mogłaby odmienić nasz rynek.

Trzeba się spieszyć – kiermasz jeszcze trwa. 🙂

Nomad Nomad-reverse Susumaniello Susumaniello-reverse Aglianico Aglianico-reverse

Advertisements
III Świąteczny Kiermasz Winicjatywy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s