Supertoskany w natarciu

Degustacja trzech win w restauracji i sklepie DaWino na warszawskim Natolinie to kolejna okazja do zapoznania się z włoskimi winami. Po hasłem supertoskany degustowaliśmy trzy wina z Toskanii i okolic (jeśli Marche można za taką przyjąć).

Na pierwszy ogień poszło Argiano dla Confunditur Rosso Toscano – wino będące kupażem 40% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot i 20% Sangiovese. Wino dość proste, z dużą owocowością i lekką nutką słodyczy na końcu. W sumie niezłe do wypicia, acz nie powala.

Dużo ciekawsze okazało się następne wino – Canonica Chianti Classico Riserva Cerreto, rocznik 2008. Wino niezwykle aromatyczne i lekko pikantne, z rozponawalnymi ciemnymi owocami i nutkami ziołowymi. Do tego wina natychmiast marzy się lekka włoska potrawa, np. penne z sosem na bazie cukinii. Prawdziwy supertoskan pokazujący potęgę toskańskich win.

Na koniec “winne okolice” Toskanii, czyli Marche zaprezentowały się ze swoim Barricadiero. Niezwykle taniczne wino z mocnymi nutami beczki prezetowało się niczym potężny zawodnik na długą wieczorną walkę z krwistym stekiem z grilowanymi warzywami. Wino bardzo dobre w piciu, acz wymagające do niegopotraw.

DaWino pokazuje wina interesujące, odchodzące od supermarketowej sztampy. Canonica Chianti Classico to mój typ z tego wieczoru.

Advertisements
Supertoskany w natarciu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s