Świeży smak win z Nowej Zelandii

Zeszłotygodniowa degustacja win z Nowej Zelandii dała okazję do zapoznania się z ofertą tego mało znanego w Polsce regionu winiarskiego. I ja tam byłem Sauvignon Blanc i Pinot Noir piłem, a wnioskami z tej degustacji z chęcią się z Państwem podzielę.

Niewątpliwą wadą oferty nowozelandzkiej jest stosunkowa jednorodność produktów. Szatandarowymi produktami są wina ze szczepów Sauvignon Blanc i Pinot Noir. Rzadziej dostępne są wina innych szczepów jak Cabernet Sauvignon, Chardonnay czy Pinot Gris, jeszcze rzadziej kupaże. W efekcie wina jednoszczepowe winny zainteresować miłośników win z tych szczepów – trudno tu szukać włoskiej różnorodności czy portugalskich kupaży.

Z drugiej strony nawet z wiodących szczepów wina okazywały się całkiem różnorodne, choć na niezmiennie wysokim poziomie, Może za wyjątkiem jednego producenta, którego nazwy przez grzeczność nie wymienię, wszystkie wina utrzymywały wyjątkowo wysoki poziom, nęcąc świeżością bukietów i wysublinowanym smakiem. Z wielu win szczególną uwagę zwróciłem na dwa – jedno białe, drugie czerwone.

Lawson Dry Hills Sauvignon Blanc 2013 Reserve to niezwykle aromatyczne wino pełne dojrzałych aromatów i pięknie zaokrąglone. W zapachu dominuje owocowość oraz aromaty ziół. W smaku wyraźniej jeszcze czuć owoce tropikalne, wśród których znawcy rozpoznają smak marakui. Podniebienie ma doskonałą intensywność, masę i konsystencję. Wino było znakomite, co mnie tym bardziej ucieszyło, że dotąd nie byłem wielkim zwolennikiem Sauvignon Blanc.

Drugie wino to Kim Crawford Pinot Noir 2013 to wino z małej parceli w Central Otago (mniej znanej, niż Pinot Noir z Marlborough). Barwa wina jest rubinowo-czerwona, jego aromat to truskawka i wiśnia z nutą trawiastą. W smaku pojawiają się także nuty skóry i fiołków. Wino znakomicie ułożone i zaokrąglone.

Wina nowozelandzkie są pewnym odkryciem, ze względu na odmienne od europejskich nuty smakowe i zapachowe. Niedmiennie kojarzą się z latem, sałatkami (szczególnie z udziałem owoców), owocami morza oraz grilowanymi mięsami i warzywami. W sumie świetny wybór na nadchodzący sezon.

Advertisements
Świeży smak win z Nowej Zelandii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s