Piątkowa degustacja w Wine Corner

Piątkowy wieczór w „winnym narożniku” spędziliśmy degustując wina z trzech regionów: francuskiej Jury, włoskiego Piemontu oraz Abruzji. Z serwowanych wielu win kilka zapadło mi w pamięć i warto nie tylko je przedstawić, ale nawet pochylić się z zainteresowaniem nad kieliszkiem tego dobrego napoju. Piemont reprezentowała Barbera z Alby, no i oczywiście Barolo. I na tym winie warto było się skupić, bo wydawało się najciekawszym w trakcie całego wieczoru. Rzeczone wino, a w zasadzie wina pochodziły od producenta Brezza (http://www.brezza.it/welcome_eng.lasso).

Pierwsze Barolo to Sarmassa rocznik 2011. Mocne nuty truskawkowe w nosie, delikatne smaki w ustach, tak typowe dla win ze szczepu Nebbiolo. Wino solo lub do jedzenia delikatnych potraw warzywnych (grillowane cukinia, bakłażany i pomidory) lub sałatek. Delikatna nuta fiołków w nosie raczej wyklucza silne smaki, szczególnie mięsne.

Drugie Barolo to Castellero rocznik 2011. Wino nieco cięższe, również mocno owocowy w zapachu i smaku, mocno komponowało mi się z daniem z makaronem, acz nie z sosem pomidorowym, może deską delikatniejszych serów np. owczego pecorino. Oba wina swoją szlachetność objawiały dopiero po pewnym czasie. „Odetchnięcie” jest konieczne, ze względu na spory poziom alkoholu (15%), który było wyraźnie czuć zaraz po otwarciu butelki.

Zupełnie innym winem serwowanym tego wieczoru było Montepulciano di Abruzzo. Szczep, który kojarzy się najczęściej z marketowymi winami, tu objawił swoje możliwości dając wino z potężnym ciałem, mocny rubinowy kolor i zapach wiśni w nosie. Mocne okrągłe wino o mocnej taninie, raczej do komponowania ze stekiem (wołowym, a nawet wieprzowym z karkówki) niż sałatek. Wino mocno wyraziste.

Na koniec gospodarze zaskoczyli nas winem, które wyglądało jak domowe. Nebbiolo Langhe Vigna Granda zamknięte jest w prostej butelce, zawierającej jedynie opisy. Wino na bazie szczepu Nebbiolo ma bardzo eleganckie, wręcz dystyngowane nuty zapachowe. W smaku bardzo delikatne, owocowe, znakomicie komponuje się z sałatkami i białym mięsem (np. cielęciną w białym sosie).

Degustacja w Wine Corner, poza możliwościami zapoznania się z winem, ma znaczenie społeczne. Sąsiedzi mogą się spotkać ze sobą, zasiąść przy stolikach, wymienić doświadczenia przy lampce wina. To niezwykłe miejsce, z jakim się dotychczas nie spotkałem. Prawdziwy bar na rogu.

IMG_5283 IMG_5284 IMG_5285 IMG_5286 IMG_5287

Advertisements
Piątkowa degustacja w Wine Corner

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s