Dyskretny urok zniżek

Pierwsze upalne dni w Warszawie i okolicach (a zapewne w całej Polsce) przyczyniły się do nerwowych działań dyskontów wymierzonych w zalegające im na półkach butelki z winem. Przecena – to hasło nie tylko mrowi krew w żyłach na giełdach od NY do Tokio (lub na odwrót) ale i zachęca klientów do wysupłania rezerw finansowych i ulżeniu supermarketom i dyskontom w ich nadwyżce towaru nad gotowizną.

Ostatnie dwa dni robiąc zakupy (nie-winne) w Biedronce natknąłem się na ten fenomen, nigdzie jakoś nie ogłaszany. Ostatnio zatknąłem się na niego bodaj na jesieni, a tu proszę – zakradał się cicho i uderzył. I wcale nie – nie czerwonymi ogłoszeniami o zniżkach (to u konkurencji – o tym jutro) – ale krótkimi i wyrazistymi przekreśleniami w cenach albo bardziej pokrętnie – innej cenie w systemie komputerowym niż na wywieszkach cenowych.

Ale stało się – więc do konkretów – pojawiło się szereg win w całkiem interesujących cenach, takich, co to warto. Na pierwszy ogień Primitivo – ulubiony szczep Polaków, świetnie pasujący do bigosu, schabu ze śliwkami, kaczki z owocami i innych ukochanych przez rodaków dań. Za 13,59 do dostania Primitivo del Salento 2012 IGP Cosimo Varvaglione – tej samej firmy co słynne 12 e Mezzo – całkiem solidne Primitivo z Salento. Mocno śliwkowo – dżemowe, z nutami słodkości, tak, jak my Polacy lubimy.

Na drugi ogień Douro F’Oz 2013 za 15 zł, również śliwkowe, ale o dużej kwasowości, raczej do pieczonych lub grillowanych mięs. Nada się do kiełbaski wieprzowej, karkówki, a nawet tradycyjnej polskiej kaszanki. Dla miłośników ostrych smaków.

Na koniec Marquas d’Almeida z mało znanej portugalskiej apelacji Beira Interior – trochę dla mnie zagadka, do rozwiązania jutro. Ale klasyczny portugalski kupaż tinta de roriz i touriga nacional brzmi zachęcająco.

Ciekawe, że dyskontowa konkurencja odpowiedziała równie sprawnie. A może to Biedronka odpowiedziała na atak konkurencji. Nam skromnym konsumentom pozostaje zacierać ręce, wspomagać gotówką walczące strony i cieszyć się z profitów.

Zdjęcia dzięki Fakt, wine-is oraz winicjatywa.pl.

foz marques primitivo di salento

Advertisements
Dyskretny urok zniżek

2 thoughts on “Dyskretny urok zniżek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s