Sycylia winem płynąca

Zachodnia część Sycylii, czyli okolice Trapani, są często przez miejscowych określane jako „land of wine”. Dla turystów, szczególnie tych, którzy interesują się czymś więcej niż zabytki i plaże, jest to widoczne na każdym kroku. Uprawy winnej latorośli aż rzucają się w oczy w trakcie przejazdów po regionie Trapani, a wino towarzyszy wszędzie – od posiłków, przez reklamy i ogłoszenia, aż po malowniczo rozsiane winnice.

W trakcie mojego wyjazdu założyłem w mniejszym stopniu zajmowanie się winem „markowym”, a skupienie się na winie popularnym, szczególnie tym kupowanym przez miejscowych. A tubylcy raczej skłaniają się do zakupów bezpośrednio u producentów i to zakupów często w ilościach zbliżonych do hurtowych – używanie plastykowych baniek 5 litrowych jest standardem, ale sam widziałem zakupy do baniek po 50 litrów – to była skala. Oczywiście zakupy te są dla potrzeb gospodarstw domowych. 🙂

A gdzie kupować? Co krok można natknąć się na producentów win, którzy oferują sprzedaż do naczyń własnych, lub kupowanych na miejscu, nalewając bezpośrednio ze stalowych tanków. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i higieniczne, oczywiście na tyle, na ile higieniczne są dostarczane im butelki. W sprzedaży takiej przewodzą lokalne spółdzielnie tzw. coopérative agricole i u nich można się zaopatrywać.

Kwestią zasadniczą jest jakość takiego wina. Oczywiście istnieje możliwość degustacji na miejscu i jest to dobra i sprawdzona metoda, acz warunki takiej degustacji są często trudne do uchwycenie jakości wina (plastikowe kieliszki do wódki, małe ilości nalewanego wina). Pewnie warto byłoby próbować zaopatrzonym we własny kieliszek. Ale nawet zakupy realizowane w ten sposób dają szansę na zakup niezłego wina.

W czasie tygodniowego pobytu w sumie trzykrotnie skorzystałem z tej metody. Wina były bardzo różnego poziomu, nawet od tego samego producenta. Pierwsze dwa wina, kupione przy samym lotnisku Trapani to było Grillo i Nero d’Avola. Pierwsze z nich okazało się białym winem zupełnie przeciętnym, lekko trawiastym i średnio-owocowym. W posmaku dwało skojarzenia z mokrą ścierką – nic przyjemnego. Drugie z kolei było mocno taniczne, pite świeżo po otwarciu dawało zapach ciemnych owoców, mocny smak w ustach, ale końcówka na języku była jak papier ścierny. Dopiero jak wino nieco odetchnęło ładnie się otworzyło dając ciekawy jeżynowy bukiet, smak ciemnych owocowów i mniej taniczny, lekko pieprzny finisz. W sumie niezłe, acz “bez szału”.

Kolejny zakup u kolejnego producenta to lokalny Syrah. Akurat z winami tego szczepu z Sycylii mam kiepskie doświadczenia – wina zazwyczaj były mocno nijakie. Jednak w tym przypadku trafiliśmy na wino pełne, wręcz bogate w owoc, o długim wiśniowym smaku i pieprznym finiszu. Naprawdę niezły balans jak na wino z tanku. Absolutnie przekonało mnie do Syrah z Sycylii – można tylko lepiej nie szukać tego wina w polskich sklepach.

Ostatni zakup to z kolei kupaż trzech szczepów – Nero d’Avola 80%, Sangiovese 10% i Cataratta 10%. Wino produkowane ok. 40 km na północ od Trapani. Ta odległość i kupaż dało wino kompletnie odmienne od poprzedniego Nero d’Avola – dużo bardziej owocowe, w szacie i smaku bardziej przypominające wina francuskie GSM (Grenache, Syrah i Mouverdre), delikatne, wręcz subtelne w swoich smakach. Taka czereśnia w ustach. Jak widać terroir ma znaczenie, bo po przejechaniu 40 km można odkryć zupełnie inne wino z tego samego szczepu. Co ciekawe wino to, nawet po przywiezieniu samolotem do Polski, znakomicie sprawdziło się od lekkiego, letniego obiadu, nie tracąc nic ze swych aromatów.

Podsumowując: sycylijskim farmerom źle się nie żyje i mają szanse na picie całkiem przyzwoitych win. Jeśli do tego dodać cenę – ok. 1,25 EUR za litr, można się zastanowić nad przeprowadzką na Sycylię – wiele domów jest w ofercie do sprzedaży.

Advertisements
Sycylia winem płynąca

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s