Wine Corner nie poddaje się gorącemu latu

Piątkowa degustacja win w Wine Corner to wina białe – a zatem te, które w popularnej opinii najlepiej sprawdzają się w gorącym klimacie Polski. A ponieważ klimat ten zaczął zdradzać cechy afrykańskie degustacja objęła białe wina z Afryki. No – może nie z całej Afryki, nawet nie z całego RPA, tylko z dwóch jej regionów.

Na pierwszy rzut poszło wino ze Stellenbosch – okolic miasteczka położonego 50 km na wschód od Kapsztadu. Kleine Rust Chenin Blanc Sauvignon Blanc to w 83% Chenin Blanc, w 17% Sauvignon Blanc. W nosie dużo owoców tropikalnych, dominuje mocna świeżość. W ustach znakomity bilans kwasowości i owoców, końcówka pikantna, z lekką grejpfrutową goryczką. Wino, mimo że dość proste, ale znakomite na gorące dni jako aperitif lub dodatek do sałatek.

Następne wino to przedstawiciel Western Cape – Excelsior Chardonnay 2014 z Breede River Valley Wine. Wino w 97% x Chardonnay i 3% z Viognier ma głęboki, choć dość ciężki nos zielonego jabłka, cytrusów i owoców tropikalnych, nieco maślany. W ustach nuty brzoskwini i pomarańczy smak pełny i głęboki. Wino zdecydowanie poważne, wręcz za ciężkie na takie upały. Ale smaczne.

Trzecie wino to przedstawiciel winnic Franschhoek Haute Cabriere Chardonnay Pinot Noir 2014. To połączenie dwóch szczepów (60/40) raczej typowe dla szampana dało bardzo ciekawe wino białe. W nosie owocowe, zrównoważone, wyczuwalne owoce czerwone. W ustach znakomicie zrównoważone, nuty porzeczki, malin, brzoskwiń, lekko wyczuwalne liczi. Smak długi, przyjemny. Na lato idealne na wieczór do kolacji – sałatki, może białego mięsa.

Na koniec zwieńczenie wieczoru – Thelema Stellenbosch Riesling 2011. Wino świetnie zrównoważone, mocno owocowe choć jednocześnie zbalansowane kwasowością, świeże, lekko woskowe i oleiste. Znakomite samo w sobie. Tak do popijania na wieczór.

Wszystkie wina były znakomitym wyborem Wine Corner, choć najbardziej do serca przypadł mi Kleine Rust.

IMG_5616 IMG_5617 IMG_5618 IMG_5619 IMG_5620 IMG_5621 IMG_5622 IMG_5623

Advertisements
Wine Corner nie poddaje się gorącemu latu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s