Do steka zawsze Malbeca!

Zarówno tradycyjna, jak i współczesna kuchnia wprowadza zasady łączenia win z potrawami. Sobotnia kolacja, gdzie spożywałem amerykańskiego steka i w sposób naturalny zamówiłem do niego Malbeca, skłoniła mnie do zastanowienia, skąd bierze się takie łączenie potraw z winami? Czy to kwestia tradycji, czy kombinacja elementów smakowych w poszczególnych winach jako podobne bądź przeciwstawne, czy też ma jedynie formę pewnej mody? Znawcy przedstawiają dwie ogólne zasady:

Zasada numer jeden: Łączenie białych mięs i ryb z białymi winami. Jest to zasada ogólna czy może wręcz globalna. I na pewno niezwykle bezpieczna, bo pozwala na prosty wybór trunku do zamawianych potraw (lub na odwrót – potrawy do wybranego trunku) bez wchodzenia w niuanse.

Zasada numer dwa: Wyboru lokalnego wina do lokalnych potraw. To chyba dość oczywiste, bo w końcu “lokalsi” zawsze najlepiej wiedzą co jeść i pić. Ale co zrobić z daniami o charakterze globalnym takimi jak kotlet wieprzowy czy golonka, prawie identycznie przyrządzana w Bawarii, Czechach czy na Śląsku?

Myślę, że jednak najlepiej kierować się wiedzą i doświadczeniem lokalnych kuchni. Gaucho przepędzający bydło przez cały dzień do steka na kolację wybierają wino Malbec, a nie francuskie Bordeaux. I to nie ze względu na lokalny patriotyzm czy cenę, ale raczej fakt, że wino wytwarzane w na miejscu w Argentynie jest modelowane pod kątem ich kuchni, gdzie stek jest równie typowy, jak w Polsce schabowy. A zatem: do wołowiny po burgundzku – Burgunda, do tapas – Rioję, a do Spaghetti alla puttanesca któreś z win włoskich, np. Aglianico. I tylko do polskiego bigosu wybór oczywisty – Primitivo rzecz jasna, ale ten wynika z doświadczenia życiowego, czyli trzeciej i najbardziej zdrowej zasady łączenia wina z potrawami.

Advertisements
Do steka zawsze Malbeca!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s