Misiones de Rengo Carmenere Reserva 2013

Z regionami winnymi jest dokładnie tak, jak z samochodami: w ocenie bazujemy na generalizacjach. I choć na pewno znajdą się niemieckie samochody lepsze od francuskich czy amerykańskich, to czasem poszczególnym markom czy modelom czasem trudno znaleźć przewagi w stosunku do innej poza “narodowością” marki. Podobnie rzecz ma się z winami, gdzie dywagacje o wyższości win francuskich nad włoskimi bardzo łatwo obalić stawiając do konkursu różowe wino z Langwedocji vs. Barolo.

Niedawno znajomy przekonywał mnie, że “W Chile jest tylko jedno wino Misiones del Rengo fioletowy Carmenere. Reszta to szczyny…”, co budowało mój sprzeciw, szczególnie zaraz po degustacji win z chilijskiej Botalcury, naprawdę zacnych. Kolejna generalizacja. Ale korzystając z promocji m.in. tych win w ursynowskim Leclercu postarałem się zdegustować butelczynę, a w zasadzie dwie, i stwierdziłem, że w tych słowach jest przynajmniej połowa prawdy… I to nie ta dotycząca jego drugiej części.

Misiones de Rengo Carmenere Reserva 2013 to wino czerwone, wytrawne, krągłe, o głębokiej barwie bardzo ciemnej śliwki. W nosie dojrzałe czarne owoce jeżyna, trochę śliwki, a także nieco ostrych przypraw: czarny pieprz, gałka muszkatołowa. Dodatkowo w nosie wyraźne nuty beczki francuskiej – wanilia i cynamon. W ustach wino krzepkie, pełne i zrównoważone. Smak dojrzały finisz długi i aksamitny. Wino bardzo smaczne, wręcz przyjemne w piciu, szczególnie do mięs i mięsnych zapiekanek (świetnie sprawdza się do zapiekanki mięsno-warzywnej. I warte swojej ceny.

Cóż – warto słuchać bardziej doświadczonych kolegów, choć nie do końca można polegać na ich sądach. A wina z Chile, przynajmniej te z winnic w dolinie Valle de Rapel, znajdą się obszarze moich zainteresowań.

Zakup wina ze środków własnych.

Missiones de Rengo

Advertisements
Misiones de Rengo Carmenere Reserva 2013

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s