Zerilo – czerwone wino ze zboczy Etny

EnoExpo 2015 obfitowało w wiele niespodzianek winnych, przygotowanych przez producentów win z najróżniejszych stron świata. Do niespodzianek należy na pewno zaliczyć silną obecność win włoskich, w tym moich ulubionych – sycylijskich. Z tych zdecydowanie najbardziej interesujące wina zaprezentowała Azienda Agricola Destra. Jej wina należą do najciekawszych jakie miałem okazję pić na tych targach – pełne mineralności będącej wynikiem wulkanicznych gleb, oraz specyficznych smaków typowych dla endemicznych szczepów tam uprawianych.

Zerilo to niezwykle ciekawe wino tego producenta. Kupaż Nerello Mascalese oraz Merlot, starzony w beczkach z dębu francuskiego (choć producent nie podaje, jak długo) oraz butelkach, charakteryzuje się piękną czerwoną barwą, z lekkimi nutkami amarantu oraz pełnym i zaokrąglonym ciałem. W nosie dominują owoce czerwone – na początku porzeczki, później wiśnia korzenna, a w tle lekkie nuty owoców ciemnych – aronii. W ustach wino jest niezwykle owocowe, pełne i zaokrąglone z nutami mineralnymi. Świetny balans kwasowości z cukrem resztkowym. Finisz niezwykle długi, bardzo przyjemny, dopiero na końcu pojawiają się taniny.

Zerilo jest winem niezwykłym, ciekawym w smakach i zapachu, godnym polecenia na najlepsze stoły. Smak zdecydowanie pasujący do potraw z królika (w sosie pomidorowym) lub Parmigiana di melanzane – sycylijskiej zapiekanki z bakłażanem. Ja z chęcią podałbym to wino do pasty, np. sycylijskiego makaronu z pomidorami, czosnkiem i migdałami.

Wino to pokazuje olbrzymi potencjał win sycylijskich z podnóża Etny pokazuje. Warto zainteresować się tym regionem oferującym wina niezwykłe, niespotykane w innych częściach Włoch i Sycylii.

Wino przekazane do degustacji przez producenta.

DSCN0152 DSCN0153

Advertisements
Zerilo – czerwone wino ze zboczy Etny

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s