Wina z Sardynii

Środowa promocja Sardynii w Warszawie, zorganizowana przez Włoską Izbę Przemysłowo-Handlową, pozwoliła po raz kolejny przypomnieć atrakcje turystyczne tej niezwykłej wyspy na Morzu Śródziemnym. Szczególną uwagę przykuwały atrakcje kulinarne. I co jest najzupełniej naturalne dla miłośników kuchni włoskiej obok sera pecorino, chlebka pane carasau oraz tradycyjnych wędlin na stołach pojawiły się sardyńskie wina – Vermentino i Cannonau. I chyba właśnie one w najlepszy możliwy sposób przypomniały o wyjątkowości tej wyspy.

Historyczna swoista izolacja Sardynii jako wyspy w znacznym stopniu przyczyniła się do zachowania upraw endemicznych i lokalnych odmian winnej latorośli. Kiedy na Półwyspie Apenińskim, a szczególnie na Sycylii, pojawiło się wiele szczepów międzynarodowych, takich jak Syrah czy Merlot, na Sardynii nadal popularne są uprawy takich odmian jak Nuragus, Vermentino, Cannonau, Monica, Carignano czy wreszcie Malvasia di Sardegna. Na bazie właśnie tych odmian powstają wina o specyficznych aromatach i smakach, które trudno znaleźć gdzie indziej na świecie. I choć najlepiej wina te oceniać na miejscu, na wyspie, jednak pokazują swoją elegancję i jakość również w Polsce.

Na środowej imprezie serwowanych było kilka różnych win, jednak szczególnie interesujące okazało się Dolianova Anzenas Cannonau di Sardegna. Wino to o pięknej czerwono-rubinowej barwie i stosunkowo solidnej budowie kusi aromatami owoców leśnych, czerwonych i czarnych, z nutami ziołowymi. W ustach mocno owocowe, bardzo świeże i pijalne. Finisz długi, średniotaniczny. Wino znakomicie komponowało się z serem pecorino sardo oraz bottarga z serkiem ricotta. Pyszne i na pewno warte spróbowania.

 

 

Advertisements
Wina z Sardynii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s