Château L’Hospitalet La Réserve 2012

Château L’Hospitalet La Réserve 2012 Coteaux du Languedoc La Clape to znakomite wino z nieco przydługą nazwą od Gérard Bertrand. Dostępne w promocji świątecznej w ursynowskim E’Leclerc’u zainteresowało mnie langwedockim pochodzeniem i opisem na stronie Winicjatywy.

Ale zanim o samym winie parę słów o samym Gerard Bertrand – były rugbysta, odwołujący się do regionalnych korzeni (krzyż katarski), a „Wine Enthusiast” przyznał w 2012 Château l’Hospitalet tytuł Europejskiej Winnicy Roku. Jak więc będzie smakowało wino od “gwiazdy” langwedockiego winiarstwa?

Wino ma silną budowę i czerwień w kolorze rubinowym. W kieliszku pojawiają się łzy – alkoholu jest dość sporo, więc warto dać szansę winu nieco odetchnąć przed wypiciem. W nosie czuć silne nuty owocowe zbalansowane beczką. Zapach tego wina jest znakomity, lekko dżemowy z nutami ziołowymi. W smaku przeważają nuty ziołowe, choć owoc nadal jest mocno wyraźny. Dominują wiśnie, choć pojawia się też czarna porzeczka. Całość zaokrąglona z delikatnymi taninami. Finisz długi, bardzo delikatnie pieprzowy. Wino bardzo eleganckie, ale kwasowość wyraźnie predestynuje je do parowania z potrawami. Dla mnie znakomite dla dań mięsnych – może do langwedockiej karbonady?

La Clape oznacza w języku oksytańskim kupę kamieni. Dla mnie Château L’Hospitalet La Réserve 2012 to wino poważne, a nie “kamieni kupa”.

Wino do degustacji zakupione ze środków własnych i wypite do obiadu.

 

Advertisements
Château L’Hospitalet La Réserve 2012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s