Domaine de la Meynarde Plan-de-Dieu Côtes-du-Rhône-Villages

W samym środku apelacji Côtes-du-Rhône, pomiędzy Châteauneuf du Pape i Rasteau, na wschód od miejscowości Orange, na równinie Plan-de-Dieu znajduje się apelacja o tej samej nazwie. Historia „Bożego Planu” jest związana z osadnictwem mnichów, którzy w średniowieczu na tereny leśne, wcześniej opanowane przez bandytów, zanieśli winny „kaganek oświaty”. Dziś apelacja obejmuje ok. 1500 ha w samym środku Côtes-du-Rhône ograniczona rzekami Aygues i Ouvèze.

Plan de Dieu Domaine de la Meynarde Côtes du Rhône Villages 2014 to czerwone wino dostępne w ładnej, choć klasycznej butelce. Ciało ma stosunkowo lekkie, nawet jak Côtes-du-Rhône. Kolor czerwony, krwisty, pełny. W nosie wino mocny owoc, głównie czarna porzeczka z nutami ziołowymi, alkohol. W smaku owocowe, zaokrąglone garbniki miękkie i eleganckie, finisz pieprzowy. Wino wytworzone z gron szczepów Grenache, Syrah, Mourvèdre. Zdecydowanie warto dać mu odetchnąć lub nawet zdekantować, bo ma wprawdzie tylko 13,5% alkoholu, ale w pierwszym nosie jest on wyczuwalny.

Wino bardzo smaczne, pijalne. Znakomicie może się nadać do wszelkiego rodzaju pieczonych mięs (jagnięcina, wieprzowina – np. pieczonej szynki po prowansalsku), jak również zapiekanych bakłażanów.

Wino dostępne m.in. w sieci sklepów Marks & Spencer. Pierwotnie wyceniane na 35 zł, można dostać w promocji za 26,99 zł, co jest kwotą interesującą, jak na to wino. Jako, że jest jeszcze stosunkowo młode, a korek wygląda zacnie, warto je przechować 1-2 lata, by się ułożyło.

Zakup własny w Marks % Spencer

Advertisements
Domaine de la Meynarde Plan-de-Dieu Côtes-du-Rhône-Villages

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s