Wina z winnicy Tibora Gála

Niedawny przyjazd do Polski Tibora Gála Juniora stanowi znakomity pretekst do przyjrzenia się samemu producentowi z Egeru, jak i rzecz jasna jego winom. Wina od Gála Tibora nie są specjalną nowością na rynku polskim – dostępne są już od kilku lat, a rynek ten, jak zapewniał sam właściciel, jest dla niego najważniejszym rynkiem zagranicznym – ale zmiany roczników sprzedawanych win i wynikające z niego zmiany w ich odbiorze w trakcie degustowania pozwalają na ponowne przyjrzenie się im. Jakby odkrycie na nowo.
Trochę samym odkryciem jest także historia winnicy. Korzenie sięgają roku 1989, kiedy to Tibor Gál Senior, pracował jeszcze wtedy w, jak eufemistycznie nazywano, uspołecznionych zakładach pracy. Czyli winnicach przejętych przez komunistyczne państwo węgierskie i zorganizowanych w przymusowe spółdzielnie lub wręcz po prostu państwowe. W takim zakładzie pracy Gál Tibor Senior spotkał markiza Lodovica Antinori, który po obaleniu muru odwiedzał egerskie winnice. Tibor Gál chyba musiał zrobić dobre wrażenie na potomku jednych z najstarszych rodzin winiarskich z Toskanii, bo efektem tego spotkania było zaproszenie go do Włoch oraz późniejsza, wieloletnia współpraca. Dała ona Tiborowi szansę na zdobycie doświadczenia w najnowocześniejszych technikach produkcji win – najpierw we Włoszech, a następnie w Australii oraz Afryce Południowej. Ciężka praca jako producenta wina, a później latającego winemaker’a przyniosła efekty – jego Ornellaia Super Toscan zajęło w 2001 roku pierwsze miejsce na liście Top 100 magazynu Wine Spectator. W tzw. międzyczasie zakłada on własną winnice w Egerze, rozwijał produkcje i wprowadzał wina na rynek, co nie przeszkadzało mu w licznych podróżach i służeniu radą oraz doświadczeniem innym winiarzom. Rozwój przerywa jego przedwczesna śmierć w wypadku samochodowym w RPA w 2005 roku, zaś firmę przejmuje Tibor Gál Junior, naonczas zaledwie 19-letni.

Tibor Gal JrDziś winnica Tibora Gála obejmuje 40 hektarów ziemi na obszarze pięciu najważniejszych terenów Egeru. Są to zbocza: Síkhegy, Pajados, Áfrika, Tornyos oraz góry Nagy-Eged. Winnicą zarządza Tibor Gál Junior, a obok winnic pojawiła się piwnica degustacyjna oraz restauracja. W działaniach brata wspiera jego młodsza siostra, Veronika Gál.
Portfolio win Tibora Gála to typowe wina egerskie (Egri Bikaver oraz Egri Csillag), wina ze szczepu Pinot Noir (Pinot noir, Pinot noir Superior oraz Pinot noir Rose), jak również Fuzio – białe wino będą ce autorskim produktem, skierowanym do miłośników białych win beczkowych. Wina te dostępne są u polskiego dystrybutora – Skład Win Okęcie – www.winnice.eu.

Egri Csillag 2014
Podstawowa ofertą wśród win białych Tibora Gála jest Egri Csillag, będący kupażem 7 szczepów – Leanyka, Kiralyleanyka, Cserszegi fuszeres, Szurkebarat, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Viogner. Wino to ma lekkie ciało, w nosie przyjemna kombinacja kwasowości i owoców cytrusowych z nutami wiosennymi. W smaku mocno owocowe, oprócz cytrusów pojawia się brzoskwinia, banan oraz lekka goryczka migdałowa. Ciekawa jest również w tym winie nuta mineralna, pewnie ślad stosowania szczepu Viognier.
Egri Csillag jest winem lekkim, ale oferującym ciekawą kombinację nut zapachowych i smakowych. Świetne jako aperitif, ale również do lekkich sałatek. Ciekawym byłoby zaserwowanie tego wina do wiosennego miksu sałat z dressingiem oraz serem pleśniowym – pewnie znakomicie pasujące mogłoby się stać stałym elementem diety bądź lekkich lunch’y.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

Wina Tibora Gala 1
Pinot noir 2012
Kolejnym winem z oferty Tibora Gála jest Pinot Noir 2012. To czerwone wino ma jaśniejszą suknię niż inne wina czerwone tego producenta, a charakteryzuje się typowymi dla tego szczepu rubinowymi przebłyskami. W nosie dominują śliwki i wiśnie w mocno owocowym wyrazie. W ustach smak pełny, dużo owocu, lekka kwasowość i delikatne taniny, przyprawy. Smak frapujący i długi. Finisz lekko pieprzny. Wino lekkie, raczej letnie niż zimowe, z charakterystycznymi nutami smakowymi.
Pinot noir 2012 jest winem w stylu kalifornijskim, raczej przeznaczone do lżejszych potraw mięsnych takich jak np. pieczona kaczka, węgierskie wędliny z papryką.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

Pinot noir Superior 2012
Pinot noir Superior 2012 to wino, które dojrzewało w drewnianej beczce 18 miesięcy. Szata wino nieco ciemniejsza, niż w przypadku Pinot noir, w nosie pojawiają się jakby dojrzalsze owoce leśne – jeżyny i maliny, a ponadto nieco palonej kawy i zapachy leśne. W ustach wino owocowe z nutką wanilli tak charakterystycznej dla wina z beczki z dębu węgierskiego, zaokrąglone i aksamitne.
Pinot noir Superior 2012 to wino bardzo eleganckie, pasujące do jagnięciny, kaczki, ale także do deski serów.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

Wina Tibora Gala 4

Egri Bikavér 2012
Flagowym winem Tibora Gála jest Egri Bikaver, aktualnie w wersji z 2012. Wino to to kupaż Kékfrankos, Kadarka, Cabernet Franc, Syrah, Portugieser, dojrzewające w małych dębowych beczkach po 18 miesięcy, a następnie po kupażowaniu kolejnych 6 miesięcy w butelkach. W stylu wino nowocześniejsze niż znane dotychczas wina Bikaver. Już w kolorze widać różnicę – głęboki rubinowy odcień wygląda niezwykle poważnie. W nosie dominują aromaty wiśni oraz przypraw – papryki i pieprzu. W nosie nuty owocowe, pojawiają się tam też owoce leśne. Wino silnie zbudowane, a jednocześnie bardzo smaczne i pijalne.
Egri Bikavér 2012 to znakomite wino na co dzień, pasujące (a jakże) do gulaszu węgierskiego i pieczonych mięs.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

Egri Bikavér Superior 2011
Kolejnym winem od Tibora Gála to Egri Bikavér Superior 2011. Wino to to kupaż Kékfrankos, Kadarka, Syrah, Pinot Noir oraz Cabernet Franc, dojrzewające w małych dębowych beczkach 18 miesięcy, a następnie po kupażowaniu kolejnych 6 miesięcy w butelkach. Szata wina głęboka z mocno rubinowym kolorem. W nosie wino aromatyczne, owocowe, z nutami owoców leśnych i przypraw. W ustach mocno wyraziste, choć jednocześnie zaokrąglone. Dominują owoce, choć sharmonizowane z przyprawami. Długi smak z wyważonym finiszem. Wino bardzo smaczne i pijalne.
Egri Bikavér 2011 Superior to znakomite wino pasujące do dziczyzny, np. kiełbasy z jelenia.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

FÚZIÓ 2012
Fuzio 2012 to wino białe odbiegające od standardów egerskiej produkcji. Kupaż szczepów Viognier, Reński Riesling, Szürkebarát (czyli Pino Gris) oraz Tramini dojrzewa w węgierskich beczkach przez 15 miesięcy. Nabiera przez to szlachetności i elegancji.
Fuzio 2012 ma zielonkawo-złoty odcień i lekko oleistą konsystencję. W nosie mocny kwiatowy zapach wraz z owocami – banan, mango oraz zapach wanilii. W ustach wino jest pełne, owocowe, wyraźnie beczkowe. Daje długi i przyjemnie owocowy finisz.
Ze względu na wyraźny cukier resztkowy, acz profesjonalnie zbalansowany kwasowością, wino może mieć różne zastosowania – głównie do tłustych ryb, np. wigilijnego karpia, ale również jako wino kończące kolację do lekkich deserów.
Opis wina na stronach producenta znajduje się tutaj, zaś dystrybutora tutaj.

Wina Tibora Gala 3

Historycznie wina węgierskie, zarówno w wyniku geograficznej bliskości, jak i faktu intensywnej współpracy, były nie tylko stale obecne na polskich stołach, ale wręcz na nich dominowały. Po kiepskich doświadczeniach epoki komunizmu próbowały one przez ostatnie 25 lat konkurować na polskim rynku z bardzo popularnymi winami francuskimi, włoskimi, hiszpańskimi czy portugalskimi. Przykład win od Tibora Gála pokazuje, że już w stosunkowo przystępnych cenach można otrzymać wina wysokiej jakości (jak na swój przedział cenowy) i pasujące nie tylko do kuchni śródziemnomorskiej czy międzynarodowej, ale również do kuchni polskiej. Szczególnie Egri Bikaver od Tibora Gála jest winem, które pasuje do polskich gustów – należy więc się cieszyć, że staje się coraz popularniejszy.
Wina dostępne w ofercie www.winnice.eu. Dla chętnych odwiedzenia samego producenta i skosztowania na miejscu ważna informacja – jest to jak najbardziej możliwe. Więcej informacji na stronie producenta www.galtibor.hu.

Advertisements
Wina z winnicy Tibora Gála

2 thoughts on “Wina z winnicy Tibora Gála

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s