Castellani Poggio Al Casone Chianti Superiore 2012

Chianti jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych apelacji Toskanii. I co z tego – mógłby ktoś rzec, skoro w Polsce jest postrzegany głównie przez pryzmat win sprzedawanych na masową skalę w supermarketach w latach 90-tych XX i w pierwszej dekadzie XXI wieku. Dla Polaków, którzy wtedy zachłysnęli się dostępem do win z Zachodu sprytni eksporterzy z Italii zafundowali kwaśne i niesmaczne tanie wina, które z chlubą obnosiły nazwę tego regionu. Nawet jeśli nie wszystkie z nich miały okazję być wyprodukowane w tym regionie, to marka, tak ceniona na całym świecie, została w Polsce na starcie podkopana.

Na szczęście w Polsce powoli normalizował się rynek wina i zaczęły pojawiać się trunki, które ze szczerym sercem można kupować i próbować – jednym z nich jest Castellani Poggio Al Casone Chianti Superiore D.O.C.G. 2012. Można śmiało powiedzieć, że Poggio Al. Casone dobrze reprezentuje Chianti pokazując walory regionalnych ze szczepu Sangiovese.

Wino ma rubinowoczerwoną barwę, można powiedzieć klasyczną dla win włoskich z tego szczepu. Ciało dość dobrze zbudowane, na kieliszku pojawiają się lekkie łezki alkoholu, więc może trzeba dać mu nieco odetchnąć.

Nos znakomity – wyraźnie odczuwalne nuty wiśni, jeżyn oraz suszonych owoców. Bardzo wyraźny i głęboki, acz trudno nazwać go nachalnym. Gdzieś w tle pojawiają się przyprawy.

W ustach wino wyraziste, mocne i zwarte. Taniny pojawiają się w trakcie, ale na końcu przełamuje je wyraźna owocowość. Finisz średnio-długi – tu winu jakby nieco zabrakło mocy, choć całość odczuć smakowych – jak najlepsza.

Wino zdecydowanie nadaje się do kuchni włoskiej – w pierwszej kolejności do wszelkiego rodzaju makaronów z sosami pomidorowymi, specjalnie do spaghetti bolognese. Ja bym jednak się skłaniał do tego wina do czegoś lżejszego – np. lasagne ze szpinakiem lub spaghetti alla puttanesca. Można też zaryzykować do tego sery, najlepiej dość młode owcze i krowie. Wino zdecydowanie polecane.

Źródło – zakup własny autora.

IMG_6061.JPG

 

Advertisements
Castellani Poggio Al Casone Chianti Superiore 2012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s