La Pradera Bodega Toneles Bonarda Argentina

Wina z regionu Emilia-Romania są w dużej mierze nieznane w Polsce. Może to wynik zbytniej reklamy ich sąsiadów z północy (Piemont, Veneto) czy zachodu (Toskania), może tez konkurencji z południa Włoch (Apulia, Sycylia). A może silnego popytu wewnętrznego – w regionie tym są silne ośrodki uniwersyteckie i biznesowe, takie jak Bolonia, Ferrara czy Rimini. A jak wiadomo nic tak nie pobudza szarych komórek jak kieliszek dobrego wina. No, może czasem nawet dwa kieliszki.

Myśl o winach z regionu Emilia-Romania dla mnie w pierwszej kolejności wiąże się ze szczepem Bonarda. Ale szukając tych win, nawet na rozbudowanym stoisku regionalnym na ostatnim EnoExpo nie miałem możliwości skosztować win z tego szczepu. A jeśli nie ma co się lubi, to… się sięga po odpowiedniki. Wina z tego szczepu z Nowego Świata. Oczywiście wiem, że to nie to samo, ale w pogoni za kolejnym winem spróbowałem wina ze szczepu Bonarda z Argentyny, o długiej nazwie mówiącej wszystko: La Pradera Bodega Toneles Bonarda Argentina 2014.

Wino, mimo wyjątkowo “ekonomicznej” butelki i zakrętki, okazało się nad wyraz przyjemne. Może nie specjalnie wybitne – jest to nadal wino stołowe z kategorii do3dych. Ciało ma dość ładnie zbudowane. Kolor – głęboka czerwień z nutami amarantu. W końcu to wino stosunkowo młode. W nosie dość dużo alkoholu (uwaga – 15%!), a zatem lepiej je odstawić na ok. 30 minut by odetchnęło. Wtedy w nosie pojawią się nuty śliwki, wiśni, nieco czekolady. A gdzieś w tle nuty kwiatowe (fiołki?). W smaku jest bardzo owocowe, pijalne, ładnie zaokrąglone. Taniny bardzo delikatne i schowane, pojawiają się dopiero na finiszu. Ogólnie wino do polecenia, do picia solo, choć dla mnie pasowałoby do lekkich włoskich past lub pieczonego drobiu.

Źródło – zakup własny autora.

IMG_6071.JPG

 

Advertisements
La Pradera Bodega Toneles Bonarda Argentina

One thought on “La Pradera Bodega Toneles Bonarda Argentina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s