Eviva España

Warsztaty Degusta Espagna zorganizowane w ostatnią środę przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce dały możliwość zapoznania się z winami hiszpańskimi autochtonicznych szczepów Garnacha i Graciano. I co ważne – win, które albo będą, albo są już dostępne w Polsce.

6 win z wymienionych szczepów, nazwanych “Załogą G” (G- jak Garnacha – 4 szt. czy Graciano – 2 szt.) pochodziło z różnych apelacji Hiszpanii i prezentowało przekrój różnych typów win jednoszczepowych. Wina począwszy od podstawowych Joven aż po beczkowe Crianza. Z palety win warte zapamiętania były dwa wina – jedno ze szczepu Garnacha, drugie ze szczepu Graciano:

espelt Old Vines Garnacha od Viticultors de l’Empordato wino z winogron ze starych krzewów Garnacha. Degustowany rocznik 2014 dał wino niezbyt mocne, jak na wina z południa (13,5%) o pięknym ciemnoczerwonym rubinowym kolorze i lekkich łzach alkoholu. W nosie lekki owoc, wyraźnie wyczuwalna malina – gdzieś w tle skóra. W smaku nadal owoc otwierający się wolniej, ale pełny z taniczną końcówką lekko ściągającą. Wino eleganckie.

Buen Barrio Crianza Graciano to z kolei wino z Bodegas Navajas z Rioja. Wino w kolorze mocnej, głębokiej czerwieni. W nosie owoce czarne i czerwone, nuty pieprzne. Zapachy lekko wycofane ale pięknie rozwijające się wraz  otwieraniem się samego wina. Pojawiają się też nuty redukcji. W smaku znakomite połączenie owocu z nutami beczkowymi, bardzo smaczne i pijalne. Końcówka taniczna i pieprzna.

O ile espelt wręcz prosi się serwowanie do przekąsek (tapas), a nawest może być, ze względu na swoją lekkość i elegancję serwowane solo, o tyle Buen Barrio jest świetnym winem do bogatych potraw typu pieczyste, choć mięsa nie powinny być ani za ciężkie ani za pikantne. Może się znaleźć również z zapiekanymi bakłażanami z mięsem.

Buen Barrio mnie zdecydowanie zauroczyło. Świetne wino.

IMG_20160127_092816.jpg

Advertisements
Eviva España

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s