Degustacja win Paolo Manzone w 13 win

13win konsekwentnie prezentuje nowe i już sprzedawane wina w postaci degustacji komentowanych. W ostatni piątek prezentacji win od Paolo Manzone podjął się Robert Dąbrowski, bloger i miłośnik win z Piemontu.

Paolo Manzono to włoski winiarz z Piemontu, posiadający swoje winnice w miejscowościach Meriame i Serralunga. Jak przystało na producenta z okręgu Barolo obok win oznaczonych tą marką oferuje wina ze szczepów Dolcetto, Barbera, ale również mniej znane Arneis. W sumie degustowanych było 6 butelek od Paolo Manzone:

  1. Ardi
  2. Magna
  3. Fiorenza
  4. Reysu
  5. Mirine
  6. Luvi

a na kilka z nich warto było zwrócić uwagę…

Reysu czyli wino ze szczepu Arneis (Reoero) to białe wino o stosunkowo nietypowych rejestrach zapachowych i smakowych. Ciało dość mocne, w nosie mocny owoc jabłko i cytrusy, w smaku obok owocu pojawia się pyszna kwasowość połączona z lekką nutką słodyczy. Długi taniczny finisz wskazuje na łączenie wina z potrawami – świetnie nadawałoby się do ryb, choć królik w białym śmietanowym sosie też byłby na miejscu.

Ciekawym winem była Magna – wino na bazie szczepu Dolcetto, choć ręka Paolo Manzone pokazała, że można z niego wyczarować zupełnie inne, niż zazwyczaj, wina. Wino o ładnym, czerwonym (ceglastym) kolorze, w nosie dominują wiśnie oraz nuty skóry i wanilii (beczka jak widać była użyta). W ustach owoc delikatny łączony z kwasowością i lekkim tanicznym finiszem. Skąd taniny – ano zapewne z użytej beczki. Wino znakomicie pasujące do lekkich zapiekanek z makaronem albo ratatouille.

Degustację zwieńczyło Nebbiolo di Alba – wino o typowej dla tego szczepu lekkiej budowie, jasnym kolorze oraz znakomitej kombinacji owoców w nosie, a także w połączeniu z taninami w ustach. Zdecydowanie najlepsze wino w degustacji potwierdzające klasę piemonckich produktów z tego szczepu, a także dające możliwość przechowywanie jeszcze przez kilka lat. Do gulaszu z dzika i polenty jak znalazł.

IMG_6157.JPGIMG_6145.JPG

Advertisements
Degustacja win Paolo Manzone w 13 win

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s