Barros Duero DOC białe i czerwone

Kwietniowo-majowa promocja win w Leclercu na warszawskim Ursynowie zachęca klientów zniżkami na wybrane wina. Interesująca wydawała się oferta dwóch win – białego i czerwonego – od producenta Barros z Duero. Ceny ok. 25 za butelkę (przecena z 29) nie były może specjalnie niskie, ale sugerowały szansę na ciekawą zawartość.

Zakupiona para win była dość dziwna – o ile białe wino było z 2013, to czerwone z 2014 roku. W sumie powinno być odwrotnie, ale że miało to znaczenie okazało się w trakcie degustacji.

Na pierwszy ogień poszło białe. Barros Duero DOC białe z 2013 roku o kupaż Malvasia Fina, Gouveio oraz Cerceal. Ciało średnie, kolor słomkowy. W nosie długo nie mogło się otworzyć, ale w końcu bukiet okazał się niezły – nuty herbaciane, ziołowe, odrobina cytrusów i odświeżającej kwasowości. W smaku wino nie było już tak dobre – zabrakło świeżości, czuło się nuty owocowe, ale jakby przybladłe. Finisz owocowy, brakowało kwasowości. Być może to wino było smaczne w 2014, może jeszcze trzymało się w 2015, ale w tym roku już chyba jego czas minął.

Barros Duero DOC czerwone to z kolei kupaż Touriga Nacional, Touriga Franca oraz Tinta Roriz. W sumie całkiem typowy zestaw jak na Duero. Ciało średnie, kolor krwisto-czerwony, naprawdę ładny. W nosie dominują czerwone owoce z lekkimi nutami ziołowymi. W ustach soczyste, świeże. Ładna równowaga między kwasowością i owocowością, brakuje nieco tanin, szczególnie w finiszu.

W sumie oba wina nie zasługują na swoją cenę. Po Leclercu w tych cenach naprawdę spodziewałem się czegoś lepszego, choćby na poziomie opisywanego przeze mnie tutaj Egri Csillag od Tibora Galla. Może więc zamiast do Leclerca lepiej udać się do winnice.eu? Czerwone wino wypada lepiej, ale nadal nie za taką cenę.

Źródło – zakup własny autora.

Advertisements
Barros Duero DOC białe i czerwone

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s