Valleon Syrah Drome IGP 2012

Syrah to jeden z najpopularniejszych szczepów dających wina czerwone (z rzadka różowe), uprawianym zarówno w Europie, jak w obu Amerykach, Australii i Afryce. I choć większość kojarzy go raczej pod nazwą Shiraz z Australią Syrah wywodzi się z południa Francji, z Prowansji. Tam jest uprawiany nadal z dużym powodzeniem i stanowi nie tylko podstawę dla kupaży win z Cotes du Rhone czy Langwedocji, ale daje również wina jednoszczepowe. Te najczęściej w swej charakterystyce daleko odbiegają od swych “kuzynów” z Nowego Świata, czasem wręcz są odmienne. Wina z Syrah zazwyczaj są potężne, nasycone światłem oraz alkoholem.

Syrah Drome od Valleon jest winem o nieco innej charakterystyce. Znacznie lżejsze, choć nadal owocowe, kusi lekkimi aromatami w nosie i ustach. Wino ma średnią budowę, kolor purpury z lekkimi błyskami amarantu. W nosie ożywcze, owocowe, dominują czerwone owoce i lekki aromat trufli. W ustach wino lekkie, owocowe, średnia kwasowość z delikatnym tanicznym zakończeniem. Wino nadaje się zarówno do serów, jak i duszonych potraw z mięsa i warzyw np. wołowiny po prowansalsku.

Syrah Drome IGP 2012 to wino od producenta z lewego brzegu Rodanu w środkowej części Cotes du Rhone – Valleo. Inne wina tego producenta opisywałem tutaj, przy okazji prezentacji nowych win w winnice.eu. Więcej na ich temat na stronach dystrybutora winnice.eu. Cena wina – 21 zł – jest zaskakująca przy tym poziomie wina.

Advertisements
Valleon Syrah Drome IGP 2012

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s