Chablis – Domaine Collet et Fil

Vinoteka 13 zorganizowała w ostatni piątek kolejną edycję “Weekend z Master Class”. Tym razem Master Class obejmował wina z regionu Chablis z Domaine Collet et Fil.

Chablis to region Burgundii wysunięty najbardziej na północ. W sposób jednoznaczny kojarzy się z winami białymi, produkowanymi ze szczepu Chardonnay. Chablis to marka światowa – Master Class pozwolił nam zapoznać się z tymi winami, produkowanymi przez rodzinę Collet. Prezentację win prowadził członek tej rodziny – Romain Collet.

Master Class obejmował w sumie sześć win: podstawowe Chablis Village 2014, wina 1 er Cru: Montmains 2013, Vaillons 2014, Montee Tonnerre 2014, wina Grand Cru: Valmur 2013, Les Clos 2013. Wszystkie wina prezentowały znakomity poziom, począwszy od podstawowego Chablis, a skończywszy na Grand Cru. Ja jednak zwróciłem uwagę na kilka win:

Chablis Village 2014 nawet jako podstawowe wino stawi wysoko poprzeczkę. Ciało dość lekkie, w nosie dominuje owoce cytrusowe i mineralność. W ustach mocna kwasowość, świeża i ożywcza, długi finisz na języku z posmakiem minerałów. Wino odświeżające nieco “zimne” – typowe dla win z północnej części kontynentu europejskiego.

To, czego można doświadczyć w Chablis Village, jest jeszcze lepiej uwypuklone w 1er Cru Montee de Tonnerre 2014. Nuty mineralne i kwasowe, znakomicie zbalansowane, stają się jeszcze bardziej złożone, dając niezwykłą kompozycję w nosie i w smaku. W nosie pojawiają się nuty kwiatowe. Kwasowość tego wina zmniejsza się w porównaniu z podstawowym Chablis, dominują nuty mineralne. Całość znakomicie skomponowana i wydaje się, że w relacji do ceny wino to jest najlepszym wyborem do zakupu.

Ale niewątpliwie najwyższy poziom osiągnięto przy Gran Cru – Les Clos 2013. Wino koloru złotego, w nosie dominują aromaty aromaty cytrusów: grejpfruta i cytryny, zielonego jabłka i minerałów. W ustach wino znakomicie zbalansowane, końcówka bardzo długa i mineralna. Wino złożone, a jednocześnie doskonałe w smaku – zdecydowanie do smakowania i rozkoszowania się nim.

 

Vinoteca 13 – dotąd nie znane mi miejsce w Warszawie, pokazało się ze znakomitej strony. Warto będzie tu wrócić.

Degustacja Master Class na zaproszenie Vinoteka 13.

Advertisements
Chablis – Domaine Collet et Fil

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s