Fonvene blanc Ardèche IGP czyli wino z Bag-in-box raz jeszcze

W sezon letni znakomicie wpisują się wina z Bag-in-box (Bib), czyli kartonów wypełnionych specjalnym workiem na przechowywanie win. Wina te pijemy w restauracjach w kraju i za granicą, często nie zdając sobie sprawy, że zamawiane przez nas wino w kieliszku czy karafce wcześniej do lokalu trafiło w takim właśnie Bib-ie. Czy to źle – zapewne nie – wszystko przecież zależy od relacji cena/jakość oraz naszych oczekiwań. Wina z Bib pasują w lato również z tego powodu, że są z założenia lekkie i tanie, a że w tym czasie najczęściej spożywamy wina lekkiego więcej, mogą stać się dla sprzedawców, ale również dla nas, niezłym rozwiązaniem.

Degustacja win z Bib, zorganizowana przez  Michała i opisana tutaj, wcześniej na gorąco opisana przeze mnie tutaj, stanowiła pierwszy krok w poznawaniu samych win oraz w pewnym stopniu jego rynku. Pokłosiem tej degustacja była możliwość zapoznania się bliższego z jednym z tych win, co pozwoliło mi w pewnym stopniu lepiej poznać to wino i zrewidować swój pogląd na jego temat.

Samo wino pochodzi z Ardeche, regionu sąsiadującego od strony zachodniej ze środkową częścią Côtes du Rhône. Wino jest blendem szczepów Grenache Blanc, Sauvignon Blanc i Ugni Blanc, a producent nie podaje proporcji. W nosie dominują nuty kwiatowe i nieco owocowości. W ustach zaskakuje spora kwasowość, choć jednocześnie balansowana z nutami owocowymi. Finisz raczej średni, kwasowy.

Wino zdecydowanie powinno być serwowane schłodzone, wtedy nuty kwasowe nie dominują, a całość pozawala na orzeźwienie. Wtedy wino może być serwowane jako aperitif lub różnego rodzaju lekkich sałatek. Poradzi sobie również w połączeniu z chudszymi rybami, np. smażonymi płotkami. Ciekawe, jak w tym przypadku to samo wino może być różnie odbierane w smaku przez tę samą osobę w zależności od temperatury i łączenia z potrawami.

Wino dostępne w winnice.eu.

Jerzy Moskała

fonvene-blanc-5l.jpg

Zdjęcie ze strony producenta

Advertisements
Fonvene blanc Ardèche IGP czyli wino z Bag-in-box raz jeszcze

One thought on “Fonvene blanc Ardèche IGP czyli wino z Bag-in-box raz jeszcze

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s