Castel Stârmina Fetească Neagră od Vinarte

W sobotni wieczór na warszawskiej Agrykoli przedstawicielstwo rumuńskiej firmy Vinarte w osobie Mariusa Navodaru zaprezentowało ofertę win rumuńskich na rynku polskim. Wina rumuńskie z nieznanych mi bliżej przyczyn są stosunkowo nieobecne na polskim rynku – każda możliwość degustacji staje się szansą na przybliżenie oferty z tego kraju.

Win zaprezentowano w sumie sześć – dwa białe, różowe i trzy czerwone. Obok klasycznych szczepów, takich jak Tămâioasă Românească czy Fetească Neagră pojawiły się z Sauvignon Blanc i Merlot – dobór był więc również międzynarodowy. Z powyższych największe zainteresowanie wzbudziło we mnie wino Castel Stârmina Fetească Neagră, które choć nie najdroższe w wyborze zaprezentowało ciekawe cechy.

Castel Stârmina Fetească Neagră to wino o średniej ciężkości i głębokim czerwonym kolorze. W nosie badzo silne nuty owocowe – czereśnie, wiśnie, nawet jagody. Nuty świeże, nie przegotowane. Dodatkowo nuty wanilii i czekolady. W ustach czuść balans wytrawności i cukru, wino raczej lekkie w smaku, choć z garbnikowym i pieprznym finiszem.

To zdecydowanie wino na lato, można je pić samodzielnie lub łączyć z lekkimi potrawami na bazie mięsa lub warzyw.

Jerzy Moskała

IMG_7132.JPG

Advertisements
Castel Stârmina Fetească Neagră od Vinarte

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s