Dyskretny urok Bobala

O szczepie Bobal, jednym z najmniej znanych szczepów hiszpańskich, pisałem już w artykule o Finca El renegado Tinto Barrica. Tym razem Bobal pokazał się z nieco innej strony – jako wino dostępne w 13win w 5 litrowym bag-in-boxie. Producentem wina jest Vitivinos, mieszczący się w miejscowości Villamala w regionie Manchuela.  Wino Manchuela DO “Red Bobal 5l” jest zatem winem z apelacji, co jest rzadkością wśród win sprzedawanych w bag-in-box. O winach z bag-in-boxów, których możliwość zdegustowania miałem na początku tego lata, miałem raczej niepochlebną opinię. Tu zdecydowanie muszę zrewidować swoje podejście do win w ten sposób sprzedawanych – wino jest bardzo smaczne, bardzo pijalne, a jednocześnie, czego już w ogóle nie spotkałem w winach z kartonów, z apelacji.

Ale po kolei – Manchuela Bobal ma czerwony kolor z lekko ceglastymi nutami. W nosie pojawiają się nuty czerwonych owoców. W ustach owocowość przechodzi w lekką kwasowość, ta zaś w finale w miękkie taniny. Wszystko jest tu nieco wycofane, warto więc dać winu szansę by się nieco otworzyło. Co ciekawe – subtelność nie kojarzy się z miękkością Merlota, jest to raczej brak epatowania mocnymi zapachami i smakami.

Wino do delikatniejszych potraw. Widziałbym je do potrawki z królika w sosie pomidorowym lub sałatki na bazie fioletowej sałaty z pomidorami i kawałkami grillowanego mięsa. Albo w ogóle jako wino uniwersalne do rautów, bankietów i serwowanych tam przekąsek.

Wino polecane. Dostępne w 13win. Zakup własny.

Jerzy Moskała

Advertisements
Dyskretny urok Bobala

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s