Raiz Vino Crianza 2011

XII Wystawa Win Hiszpańskich w Polsce, zorganizowana w Warszawie przez ICEX Hiszpania Handel i Inwestycja oraz Biuro Radcy Handlowego Ambasady Hiszpanii w Polsce dała możliwość z zapoznaniem się ze spektrum win produkowanych w Hiszpanii w różnych regionach, apelacjach i przedziałach cenowych. Okazję do zapoznania się z winami mieli dystrybutorzy, przedstawiciele prasy, telewizji oraz mediów elektronicznych w tym blogerzy. Można było w winach przebierać, negocjować, a przede wszystkim degustować i oceniać. Zaczynam cykl postów na blogu opisujących może nie wszystkie prezentowane, nawet nie wszystkie degustowane, ale te, które najbardziej mi w pamięć zapadły.

Wina z Ribera del Duero zawsze fascynowały mnie swoją potęgą i złożonością smakową. Raíz de Guzmán są w tym względzie dobrym przykładem – ich wina są poteżne, zniewalające nutami owocowymi, beczkowymi, mocnym ale wielorakim i wydłużonym smakiem.

Crianza 2011 to chyba najciekawsze wino prezentowane na wystawie w relacji ceny do jakości. Wino w 100% ze szczepu Tempranillo, w nosie daje miękkie aromaty owocowe, ale również przyprawy – wanilia, cynamon, gałka muszkatołowa. W ustach pełne, silnie zaokrąglone i mocno owocowe, ze zbalansowaną kwasowością i bardzo długim, tanicznym finiszem. Taniny są zresztą w tym winie dość miękkie, nie ściągające czy wysuszające dając kubkom smakowym przyjemną zapowiedź jedzenia. Wino zdecydowanie do jedzenia, dla mnie świetnym towarzyszem byłby gulasz z wieprzowiny z warzywami.

Jerzy Moskała

 

Tu Crianza w towarzystwie innych win od Raíz de Guzmán.

IMG_7607.JPG

Advertisements
Raiz Vino Crianza 2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s