Grande Corterosso Primitivo di Manduria

Szczep winny, tak popularny w Apulii, został tam sprowadzony Z Chorwacji stosunkowo niedawno, bo w XVIII wieku. Nazwę Primitvo otrzymał ponoć od faktu, że stosunkowo wcześnie dojrzewał w porównaniu do innych szczepów (primo). Do Mandurii trafił dopiero w XIX wieku.

Apelacja DOC ( Denominazione di Origine Controllata ) Primitivo di Manduria istnieje od 1974 roku. Wina w ramach tej apelacji są obecnie produkowane w Apulii w prowincji Tarent (w stolicy samego regionu oraz w wielu gminach położonych na wschodzie) oraz Brindisi (szczególnie w miastach Oria i Erchie Torre Santa Susanna).

 

 

Grande Corterosso Primitivo di Manduria 2014 to bardzo przyjemne w piciu wino w 100% ze szczepu Primitivo. Wino posiada piękną, rubinową barwę z fioletowymi refleksami. Wino dojrzewa ok, 6 miesięcy w dębowych beczkach dzięki czemu zyskuje bogaty oraz intensywny bukiet z nutą korzennej wiśni, dojrzałej śliwki oraz jagód. W ustach mocno owocowe o niskiej kwasowości (tak charakterystycznej dla win ze szczepu Primitivo) oraz miękkich taninach. Wino znakomite do picia solo, z dojrzewającymi serami oraz wędlinami. No i do bigosu rzecz jasna, takiego z wędzoną śliwką.

 

Wino bardzo przyjemne w piciu. Źródło – Przystanek Wino na Saskiej Kępie w Warszawie.

Jerzy Moskała

Advertisements
Grande Corterosso Primitivo di Manduria

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s