Bolyki Indián Nyár 2014

Janos Bolyki to jeden z tych winiarzy egerskich, o których już jakiś czas temu zrobiło się głośno. Autorskie kupaże przygotowywane co roku z różnych rodzajów gron winnych oraz dbałość o jakość – stosunkowo nieduże zbiorach – 3-5 ton z hektara – dają wina interesujące i, jak twierdzi sam autor, bardzo pijalne.

Jako pierwsze z dwóch otrzymanych do degustacji ze Składu Win Fort Okęcie – winnice.eu – win to Indián Nyár rocznik 2014. Indián Nyár czyli po polsku Babie Lato. W tym roczniku wystąpił kupaż następujących szczepów: Blauburger, Kekfrankos, Cabernet Franc, Merlot, Zweigelt, Pinot Noir i Portugieser. A zatem całkiem sporo. Wino fermentowało w w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a następnie przez pół roku dojrzewało w dębowych beczkach.

Wino lekkie w szacie, ale o pięknym, głęboko czerwonym kolorze. W nosie nuty owoców leśnych, jeżyny z odrobiną czekolady oraz nut przyprawowych. W ustach owocowy smak, spora kwasowość i średnio-długi pieprzny finisz. Wino zostawia leciutki ostry posmak na języku, a zatem znakomicie pasuje do jedzenia.

Wino znakomicie pasujące do grillowanych warzyw, np bakłażana, papryki czy nawet pomidorów, a dla miłośników mięsa do gulaszu węgierskiego.

Wino otrzymane ze Składu Wina Fort Okęcie – winnice.eu. Wino dobre.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Bolyki Indián Nyár 2014

2 thoughts on “Bolyki Indián Nyár 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s