Master Class Spätburgunder z Anne Krebiehl

Dzięki zaproszeniu Anny Gmurczyk z Niemieckiego Instytut Wina miałem okazję w trakcie Wine Expo uczestniczyć w masterclass niemieckich win ze szczepu Spätburgunder. Spätburgunder to szczepy winny znany w Burgundii i na całym świecie jako Pinot Noir. A ze względu na sąsiedzkie i nieodległe kulturowo relacje z Francją warto się winom z tego szczepu bliżej przyjrzeć.

Pinot Noir w Niemczech nie jedno ma imię występując w pasie od Badenii po Hesję, gdzie wina z tego szczepu zmieniają swoją charakterystykę wynikającą z położenia geograficznego, terroir, czy ekspozycji. Jako wino staje się coraz popularniejsze, szczególnie w kraju, choć i za granicą jakość Pinot Noir z Niemiec staje się coraz lepiej znana. Masterclass miał to pokazać.

Z zaprezentowanych 11 win trudno znaleźć wina źle wykonane. Widać dbałość o jakość produkcji, przywiązanie do dbałości i szczegóły. Za tym idzie jakość, która w winach była wyraźnie odczuwalna. I choć walka była wyrównana w moje ocenie znalazło się kilka win wybijających się:

Weingut August Keseller rocznik 2012 16 miesięcy w barrique. Wino w nosie łdnie zaokrąglone z nutami truskawek i skóry. W ustach mocny owoc, kwasowość, długi taniczny finisz. Wino znakomite, dla mnie pasujące do świeżych wieprzowych grilowanych kiełbasek ze smażoną kapustą. Naprawdę.

IMG_7861.JPG

Weingut Heinrich Maennle Spätburgunder Spätlese z Badenii, rocznik 2010, w nosie lekkie nuty warzywne, tytoń, skóra i papryka. W ustach mocno owocowe, zaokrąglone ze średnim finiszem. Dość mocne taniny sugerowałyby parowanie z potrawami z wołowiny.

IMG_7863.JPG

O Pinot Noir z Niemiec opowiadała Anne Krebiehl MW, dziennikarka, na co dzień mieszkająca w Londynie. Dzięki niej uczestnicy mieli możliwość poznać historię i aktualny stan produkcji Pinot Noir w Niemczech, jak i tendencje rozwojowe. Ale już pierwsze slajdy jej prezentacji potwierdziły się w trakcie degustacji zwrot producentów Pinot Noir Noir w Niemczech od productivity do quality jest faktem.

Jerzy Moskała

Advertisements
Master Class Spätburgunder z Anne Krebiehl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s