Degustacja nowych win Tibora Gala w winnice.eu

Miejmy nadzieję, że jesienne wizyty Tibora Gala w Składzie Wina Fort Okęcie (znanego również od swojego adresu internetowego winnice.eu) staną się nową tradycją. Jest to znakomita okazja nie tylko do zdegustowania najświeższych jego win, ale również do bezpośredniej dyskusji z tym młodym producentem wina z Egeru. Zeszłoroczna wizyta, z której moją relację można odnaleźć tutaj, pokazała bardzo dobry poziom jego win – tegoroczna pokazała stabilizację w jakości win, choć z roku na rok wina się zmieniają. Dodatkową atrakcją była możliwość zdegustowania beczkowego Chardonnay z 2008 roku oraz Cabernet Franc z 2002 roku.

Ale kluczowe dla degustacji były trzy wina, które są podstawowymi produktami Tibora Gala. Egri Csillag to wino białe, które w zamysłach twórców ma być podstawowym białym winem bazującym na kupażu wielu szczepów, w tym roku zostało rozbudowane o dodatkowe dwa szczepy. W sumie kupaż 9 win w porównaniu z zeszłym rokiem wypadł ciekawie – wino stało się delikatniejsze, acz balans między kwasowością i owocowością został utrzymany. W nosie wino oferuje nuty cytrusowe połączone z kwiatowymi. W ustach delikatne, balansujące między owocem i kwasowością, wydaje się idelanym winem na aperitif lub do delikatnych sałatek.

IMG_7913.JPG

Kolejnym degustowanym winem był Pinot Noir z 2014 roku. W tym roczniku suknia wina jest jeszcze jaśniejsza niż w roczniku 2012, upodobniając się kolorystycznie do burgundzkich wzorców. W nosie nuty owocowe i beczkowe, dość intensywne i nieco “dzikie”. W ustach wino owocowe z wysoką kwasowością, z długim tanicznym finiszem. W winie czuć potencjał, to wino po kilku latach leżakowania będzie znakomite.

Ciekawostką degustacji była możliwość porównania Pinot Noir 2014 z takim winem z 2002 roku. To drugie było znakomite i dzięki temu zabiegowi można było wyobrazić sobie, jak te wina będą wyglądać za 12 lat.

IMG_7914.JPG

Następnym winem był flagowy produkt Tibora Gala – Egri Bikavér. Bikavery to również kupaże – rocznik 2014 okazał się niezwykle interesujący i w porównaniu do 2012 dużo bardziej wyrazisty. Wino w kolorze głębokiego rubinu o dość gęstej strukturze. W nosie aromaty wiśni i papryki. W ustach mocny owoc zbalansowany kwasowością i taniczny finisz. Podobnie jak w przypadku Pinot Noir istniała możliwość porównania Bikavera z jego poprzednikiem z 2002 roku. Trzeba przyznać, że choć różnice były mniejsze widać było, że Bikaver z wiekiem szlachetnieje i warto go przechować przynajmniej kilka lat.

 

Tibor Gal produkuje solidne wina. Ich stylistyka jednak odbiega od win innych producentów egerskich – bardziej przypominają mi wina włoskie. Chyba to wpływ Tibora Gala Seniora, który po 1989 roku zaczynał międzynarodową karierę w Toskanii i jego styl nadal można odnaleźć w winach syna. Dodatkowo wina te można kupić w stosunkowo przystępnych cenach.

Jerzy Moskała

Advertisements
Degustacja nowych win Tibora Gala w winnice.eu

One thought on “Degustacja nowych win Tibora Gala w winnice.eu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s