Castel Firmian Marzemino DOC 2013 w Piotrze i Pawle

Bardzo rzadko mam możliwość opisywania win ze sklepów sieci Piotr i Paweł. I to wcale nie dlatego, że nie robię tam zakupów, bo robię, również nie dlatego, że wina w tej sieci są za drogie, bo nie są. Główną barierą w zakupach jest niezrozumiały dla mnie chaos na półkach, gdzie szybkie wyszukanie win, którymi jestem zainteresowany, jest po prostu wyzwaniem.

A szkoda, bo na pólkach tych można znaleźć wina niekoniecznie łatwo dostępne w innych sieciach czy sklepach. Przykładem są wina z regionu Trydent, dość dobrze znane wszystkim tym, którzy lubią szusowanie na stokach Dolomitów w części włoskiej, a które dużo trudniej znaleźć na półkach polskich sklepów. I również z tego regionu łatwiej znaleźć wina ze szczepów Teroldego lub Zweigelt, rzadziej z endemicznego szczepu Marzemino, w zasadzie nie do znalezienia poza Trydentem. A szkoda, bo szczep ten daje bardzo ciekawe wina.

Castel Firmian Marzemino DOC 2013 to wino o pięknym, rubinowym kolorze. W nosie dominują owoce leśne i fiołki, lekkie nuty ściółki leśnej. W ustach smaki owoców leśnych – jagody, jeżyny – miękkie taniny i delikatna kwasowość. Wino z tego rocznika jest już gotowe do picia i warto je konsumować na bieżąco, łącząc z potrawami z grzybów czy serów.

Kombinacja nut zapachowych i smakowych jest na tyle unikalna, że warto skusić się na przecenę tych win w Piotrze i Pawle. Aktualna cena to ok. 27 zł. Warto.

Jerzy Moskała

Advertisements
Castel Firmian Marzemino DOC 2013 w Piotrze i Pawle

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s