Metamorfosis Fetească Neagră 2013

Fetească Neagră (Czarna Dziewczyna lub Czarna Dziewica) to endemiczny szczep występujący w Rumunii: rumuńskiej Mołdawii, Mutenii, Oltenii, Banacie, północnej części Dobrudży i oczywiście na terenie Republiki Mołdawii. Kojarzony do niedawna z winami popularnymi, tanimi winami. Co ciekawe – jest to szczep sprzed filoksery, co może miłośnikom wina nieco przybliżać charakterystykę win sprzed XIX-wiecznej epidemii tego szkodnika. Dziś to odmiana, która obok odmian europejskich jak Merlot, Chardonnay czy Cabernet Sauvignon, staje się podstawowym szczepem dla win eksportowych w Rumunii.

Villa Metamorfosis to inwestycja włoska na terenie Rumunii, ściśle związana z osobą Giancorrado Ulricha, aktualnie prezesa spółki Metamorfosis. To on w czasie wizyty w 2001 w Rumunii dostrzegł potencjał kraju jako producenta win markowych i namówił znanego producenta win włoskich – markiza Piero Antinori – do inwestycje w regionie Dealu Mare. Wynikiem tego jest spółka Metamorfosis produkująca wina klasy premium, głównie na eksport.

Dealu Mare to subregion znajdujący się w rumuńskim regionie winiarskim Mutenia, otaczający miejscowość Valea Călugărească. Zlokalizowane w południowej części Rumunii, nieodlegle od granicy z Bułgarią, oferuje znakomite warunki klimatyczne do uprawy winnej latorośli i produkcji znakomitych win. Tym bardziej, że region ten był znanym z produkcji win od czasów greckich.

Metamorfosis Fetească Neagră 2013 to wino o intensywnie rubinowym kolorze. W nosie aromaty czereśni i śliwek, z lekkimi nutami pikantnymi i dymnymi, co jest wynikiem starzenia w dębowych beczkach. W ustach wino o mocnym owocowym smaku, mocno zaokrąglone z długim pikantnym finiszem. Taniny w winie w sposób charakterystyczny dla tego szczepu dość miękkie, choć wyraziste. Wino bardzo przyjemne w piciu, choć jego kwasowość predestynuje do łączenia z potrawami mięsnymi – szaszłykami, pieczoną wieprzowiną czy nawet kiełbasami. A zatem – wino jak najbardziej do potraw polskich.

 

Wino bardzo dobre. Udostępnione do degustacji przez importera – Hyba Wino – www.hybawino.pl

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Metamorfosis Fetească Neagră 2013

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s