Poggio delle Faine Toscana Rosso 2011

Włoskie wina w Biedronce to nieustanna ruletka. Można trafić na masową produkcję, która jest ani smaczna ani ciekawa. Ale można trafić też na wino ciekawe, jak to miało miejsce z Poggio delle Faine. Nie, nie jest to wino tanie w Biedronce – w końcu 30 zł to jak na wina w tym sklepie całkiem sporo. Ale czy warto? Nie tylko w odniesieniu do win biedronkowych, ale w ogóle do win dostępnych na rynku – zarówno tych ze sklepów specjalistycznych, jak i hipermarketów – raczej tak.

Wino wyprodukowane w 80% ze szczepu Sangiovese, 20% Cabernet Sauvignon. Wino ma bardzo czerwoną barwę i jest z lekka zawiesiste. W nosie wino o mocnym i trwałym owocu – wiśnie, ciemne owoce – oraz nuty beczkowe – czekolada i wanilia. W ustach nadal mocno owocowe, choć balans z kwasowością ładnie zachowany. Nie wiadomo, czy to zasługa beczki, czy czasu – grunt że nuty smakowe są ładnie zintegrowane, zaś taniny miękkie i nie ściągają na finiszu. Finisz dość długi i przyjemny – można by pomyśleć, że wino jest nieco zbyt miękkie, ale nie, bardzo przyjemnie wyważone.

W stylistyce Poggio delle Faine przypominało mi supertoskany, ale raczej w takiej “popowej” wersji. Dla miłośników win włoskich, szczególnie win z Toskanii, będzie miłym i łatwo przyswajalnym produktem. Choć bez większych ambicji.

Co do ceny – przypomina mi się sprzedawaną przez Biedronkę za 20 zł Ribera del Duero Roble. Nazwy nie pomnę, ale było to znakomicie zbalansowane wino ze szczepu Tempranillo, gdzie świeża owocowość łączyła się z lekkimi nutami beczki. W końcu 6 miesięcy w amerykańskim dębie gdzie indziej byłoby traktowane, jako Crianza. Niestety, wino zniknęło i już nie powróciło. Czy tak będzie też tym razem? Miejmy nadzieję że nie, ale póki co Poggio delle Faine jest w sumie smaczne i warto kupić do mniej wystawnego obiadu.

Źródło – zakup własny. W Biedronce.

Jerzy Moskała

Advertisements
Poggio delle Faine Toscana Rosso 2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s