Wino na Wigilię

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim przeżycie duchowe. I to duchowe przeżycie, zarówno dla pojedynczych chrześcijan, jak i dla całego Kościoła jest pierwszoplanowe. Ale to również spotkania rodzinne i wspólne kolendowanie. I jedzenie.

Tradycja wigilijna, wprawdzie zmienna, w ostatnich latach ukształtowała pewne kanony. Śledź, karp, pierogi – to tylko kilka potraw, które są standardem na stole. Na stole, na którym coraz częściej nie powinno zabraknąć wina. I choć to może nowa tradycja w post-komunistycznej Polsce, ale w dziejach naszego kraju bardzo długa. Znacznie wyprzedzająca czy śledzia czy karpia.

Przed Świętami mamy wysyp wszelkiego rodzaju poradników dotyczących organizacji Wigilii, potraw czy trunków. Nie przyłączając się do tego chóru chciałem złożyć deklarację, że na Wigilię na stole pojawią się polskie wina. Konkretnie – z Winnicy Płochockich. Konkretnie Valmus i Ma-Fo. Z przekonaniem, że te wina znakomicie będą współgrać z polskimi potrawami. Kto chętny może ich opisy znaleźć tu.

Jerzy Moskała

Advertisements
Wino na Wigilię

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s