C jak Campo de Borja

Kolejna literka C w naszym alfabecie win hiszpańskich prowadzi nas do D.O. Campo de Borja. W Hiszpanii wyróżnia się następujące klasyfikacje win:

Vino de Pago (DO Pago) – 17 posiadłości na prawach apelacji
Denominación de Origen Calificada (DOCa) – Rioja i Priorat
Denominación de Origen (DO) – 69 apelacji
Vino de Calidad con Indicación Geográfica (VCIG) – 7 regionów
Indicacion Geografica Protegida (IGP) – 41

Campo de Borja D.O. to region, położony w Aragonii na zachód od miejscowości Zaragoza, u podnóża Parco Naturel del Moncayo, a winnice rozlokowane są na wysokościach 350-700 m.n.p.m. w raczej suchszej części regionu. Campo de Borja otrzymał status apelacji wina w 1977 roku, a dominującym szczepem jest tu Garnacha. Od niego region ten jest nazywany “Imperio de la Garnacha”.

Reprezentantem regionu jest wino  Pagos del Moncayo 2014. Jest to kupaż dwóch szczepów: Garnacha 65% oraz Syrah 35%. Wino o dość dużym poziomie alkoholu – 14%. W kolorze ciemnoczerwone, struktura średnia. W nosie dominują nuty czerwonych owoców – wiśnia, oraz śliwki. W ustach ponownie owoce i stosunkowo wysoka, jak na tak suchy region, kwasowość. Wino zaokrąglone, ale wciąż soczyste z lekką pieprzną końcówką (to pewnie udział szczepu Syrah).

Wino jest zdecydowanie gastronomiczne – lekkość raczej kieruje je do dań z mięsem wieprzowym np. gulasz wieprzowy z warzywami lub zapiekanka mięsno-warzywna. Do dań na zimno świetne wino do deski wędlin (jamon, chorizo) z warzywami (pomidory, oliwki). Wino mogłoby jeszcze być przechowywane rok lub dwa celem zaokrąglenia i nadania mu lekkiej oleistości w butelce.

Wino polecane. Zakup własny w www.dobrewina.pl.

Jerzy Moskała

Advertisements
C jak Campo de Borja

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s