E jak RibEra del Guadiana

Ribera del Guadiana D.O. to region winiarski znajdujący się w Estramadurze, w regionach Cáceres i Badajoz. Rozciągnięty jest na rzeką Guadiana, od której bierze swoją nazwę. Uprawy są położone stosunkowo nisko – od wysokości 250 m npm, do 650 m npm. Dominuje klimat kontynentalny z upalnymi latami do 40 stopni C, w ziemie temperatura spada do poziomu 0 stopni.  Obszar zajęty pod uprawy pod DO to 25 tys ha, z czego 14,5 tys ha przypada na uprawy szczepu Tempranillo, który jest tu najpopularniejszy.

Real Provision Crianza 2009 t wino produkowane przez Fernando Toribio Muñoz, winiarza kontynującego tradycje winiarskie z lat 50-tych ubiegłego wieku. Wino produkowane wg tradycyjnych metod w betonowych tankach i starzone w beczkach z dębu amerykańskiego przez 12 miesięcy. Wino wytworzone z trzech szczepów: Tempranillo, Cabernet Sauvignon oraz Syrah (bez podania proporcji).

Wino ma nieprzeźroczysty kolor i głęboki zbliżony do czerni kolor. W nosie dominują aromaty ciemnych owoców – od korzennej wiśni w kierunku owoców leśnych. Z nimi łączą się wyraźne wanilii i gorzkiej czekolady. W tle nuty fiołków oraz nuty balsamiczne, wynikające z dojrzewania wina w butelce.

W ustach wino znakomicie zaokrąglone, a jednocześnie wyraziste. W smaku pełne, dojrzałe owoce połączone z nienarzucającą się kwasowością i miękką tanicznością. Finisz długi, owocowy z miękkimi taninami. W winie czuje się moc i dojrzałość wieku – te 7 lat od zbiorów naprawdę dało temu winu znakomite właściwości. Warto się z nim zapoznać, by wyobrazić sobie, jakie możliwości tkwią w dojrzałych winach.

Wino znakomicie nadało by się do gulaszu, mięsnych zapiekanek lub serów z krowiego mleka (np. cheddar).

Wino polecane. Zakup własny w 6win.pl.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
E jak RibEra del Guadiana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s