F jak Finca

Hiszpańskie słowo finca oznacza m.in. gospodarstwo rolne. Pojawia się ono na etykietach tych butelek wina, których producenci chcą podkreślić, z którego gospodarstwa, z której winnicy wino pochodzi. Oznaczenia te nie trafiają się oczywiście wśród producentów-spółdzielni, lub wielkich producentów wina, często mieszających grona czy wina z różnych winnic. Trafia się za to wśród win zarówno z ambicjami, jak i tych w sumie przeciętnych. Dla mnie samo podejście wydaje się zrozumiałe – w końcu też podpisuję się z imienia i nazwiska pod swoimi dziełami.

Finca Besaya Rioja Crianza 2013 mimo, że butelkowano w Alfaro, w D.O. Rioja, na samej granicy z Navarrą, pozostawiło na etykiecie nazwę gospodarstwa. Nie jest to wino wybitne, nawet nie ma specjalnych aspiracji, ale jest smaczne. I tanie. A to już coś.

Ciało wino ma dość ciężkie, kolor mocnej czerwieni. W nosie pojawiają się nuty ciemnych owoców , ale dominują nuty beczki – wanilia, kawa. W końcu nie ma się co dziwić – wino było w beczkach z amerykańskiego dębu od 12 do 15 miesięcy (nie jest to dokładnie określone na etykiecie). W ustach nieco lepiej – nuty owocowe stają się bardziej ożywcze, pojawiają się nuty owoców czerwonych, a na finiszu kwasowość i miękkie taniny. Wino w sumie nie jest złe, można wręcz powiedzieć, że dobre dla tych, którzy lubią klasyczne owocowe-beczkowe smaki Rioja.

W sumie jako proste wino na stole całkiem się sprawdzi. Degustowane do spaghetti całkiem się broniło, z serami typu camembert również. W tym winie nie ambicji, ale też nie jest złe. A czy tego nie powinniśmy spodziewać się po winie z „gospodarstwa”?

Wino niezłe. Zakup własny w Auchan.

Jerzy Moskała

Advertisements
F jak Finca

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s