G jak Garnacha

Szczep Garnacha, znany również z francuskiej nazwy Grenache, to odmiana, która jest uważana za endemiczną dla hiszpańskiego regionu Aragonia. Stamtąd rozprzestrzeniła się na kraje w basenie Morza Śródziemnego, szczególnie w regionach takich jak Prowansja, Roussillion, Katalonia, Walencja, Murcia i Andaluzja oraz Sardynia. Wśród miłośników win powszechna jest opinia, że jedne z lepszych odmianowych win z tych gron otrzymuje się w apelacjach D.O. Cariñena oraz D.O. Campo de Borja.

Podstawową zaletą najlepszych odmianowych win ze szczepu Garnacha jest ich jedwabista struktura  i intensywna owocowość z wyrazistym bukietem zdominowanym przez czerwone owoce (maliny oraz truskawki). Dojrzewanie w nowych beczkach może dostarczyć obfitych nut czarnych porzeczek, skóry, czarnego pieprzu czy pierników. Generalnie wina ze szczepu Garnacha to wina o potężnym ciele, niskiej kwasowości i dużej zawartości alkoholu.

El Gordo Garnacha to produkt flagowy rodziny Ignacio Marin, z regionu winiarskiego Cariñena. Rodzina uprawia winną latorośl od 1903 roku, a portofolio produktów ma wina jednoszczepowe z różnych szczepów endemicznych (jak Tempranillo, rzeczona Garnacha czy Macabeo), jak i globalnych, np. Syrah. Gordo Garnacha jest wśród tych win zdecydowanie najlepszym, czemu nie można się dziwić – w końcu Cariñena to region, skąd szczep ten się wywodzi.

Wino ma niezłą przeźroczystość sugerującą stosunkowo lekkie ciało. Choć w rzeczywistości takie nie jest. Kolor bardzo ciemny, czerwień idąca w kierunku czerni, z ciekawymi połyskami. W nosie intensywne nuty porzeczki i ciemnych owoców np. jeżyny. Nuty dojrzałe. Brak intensywnego alkoholu, ładnie został schowany. W ustach wino dość lekkie, owocowe z miękkimi taninami. Końcówka lekko kwasowa, średniej długości.

Wino raczej gastronomiczne, niż do picia solo. I raczej do potraw warzywnych – bakłażan w sosie pomidorowym z fetą, warzywa z patelni, ratatouille. Może deska lekkich serów i wędlin. Wino bardzo przyjemne.

Wino polecane. Zakup własny w Tesco.

Jerzy Moskała

Advertisements
G jak Garnacha

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s