H jak SyraH

Tak naprawdę Syrah to jeden z najbardziej francuskich szczepów. Wywodzi się Doliny Rodanu, gdzie po dziś dzień jest uprawiany na szeroką skalę i wykorzystywany w najbardziej znanych winach, ale poza sam Francją szczep ten zrobił zawrotną karierę – nie tylko Nowy Świat z Australią i RPA (znany tam pod nazwą Shiraz), ale i cała południowa część Europy, od Mołdawii po Portugalię. Z Sycylią włącznie. W Hiszpanii Syrah znakomicie przyjęło się w południowej części kraju, od Aragonii po Andaluzję. Upalny i suchy klimat doskonale tych regionów znakomicie nadaje się do upraw tego szczepu. Szczep znajduje swoje zastosowanie najczęściej w winach w postaci kupaży z innymi szczepami (np. Cabernet czy Monastrell), ale również w wersji win jednoszczepowych.

El Gordo Syrah to kolejny produkt firmowy rodziny Ignacio Marin, z regionu winiarskiego Cariñena. Wino nie jest produktem z najwyższej półki, nie jest tak udany jak wcześniej opisywana El Gordo Garnacha, ale jest solidnie zrobiony i bardzo dobrze oddaje cechy Syrah produkowanego w południowej części Hiszpanii.

Wino ma zdecydowanie cięższą budowę, niż wina ze szczepu Syrah z Doliny Rodanu. To na pewno zasługa intensywnego nasłonecznienia i dużej koncentracji w małych stosunkowo gronach Syrah. W kolorze ciemnej purpury wino jest jednocześnie dość czyste. W nosie nuty intensywnie owocowe – dominuje porzeczka, lekki nuty wanilii dzięki starzeniu w beczkach przez 3 miesiące oraz lekkie nuty pieprzne. W ustach pełne, zaokrąglone, acz dość taniczne z charakterystyczną dla szczepu Syrah pieprzną końcówką. Wino dobrze zrobione, smaczne, idealne do posiłku. A z czym połączyć – wydaje się świetnym partnerem dla serów, szczególnie dojrzewających, oraz wędlin.

Wino dobre. Zakup własny w Tesco.

Jerzy Moskała

Advertisements
H jak SyraH

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s