I jak JumIlla

Jumilla D.O to jeden z najstarszych regionów winiarskich w Hiszpanii. Położony na zachód od Alicante i na północ od Murcii obejmuje obszar ponad 30 tys. winnic. Region leży w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego, ale jest to obszar na południu Hiszpanii, bardzo gorący, wywierający wpływ na charakter produkowanych tam win.
Jumilla jest głównie znana z win czerwonych, bazujących na szczepie Monastrell, które znam i cenię, nie tylko za walory smakowe, ale również zdrowotne. Wina ze szczepu Monstrell są źródłem wielu rodzajów flawonidów, które jako antyoksydanty przeciwdziałają rozwijaniu się komórek rakowych oraz wspomagają pracę układu krwionośnego.

Dominio de Ontur 2015 Monastrell to właśnie wino z Jumilli D.O., a producent to Bodega San Josė. Wino jest ciemnej barwy z fioletowymi refleksami. W nosie aromaty jeżyny i miodu, ale też czekolady, wanilii i lukrecji. Usta mocno owocowe, choć są to owoce typowe dla tak daleko na południu położonej apelacji, czyli dżemowa te. Finisz taniczny o posmaku czekolady, lekko mineralny. Taniny miękkie.
Wino konsumowanie do typowo polskiej potrawy – schabowy z kapustą. I się nie sprawdziło. Raczej sugerowałbym sery i wędliny.

Wino dobre. Zakup własny w Przystanek wino/Paryska 28.

Jerzy Moskała

Advertisements
I jak JumIlla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s