J jak Jerez

Cha, cha, cha! — He, he! Doprawdy, wcale dobry figiel! Wyśmienita krotofila! Będziemyż się z niej śmieli do rozpuku — w pałacu — he, he! — z tego winka bożego — he, he, he!
— Z Amontillada! — rzekłem.
— He, he! — He, he! Tak, z Amontillada. Lecz — czyśmy się nie zapóźnili? A nuż
wyczekują nas w pałacu signora Fortunato i inni?… Pójdźmy więc.
— A tak — rzekłem — pójdźmy więc.
— Na miłość Boga, Montresorsie!
— A tak — rzekłem — na miłość Boga!
Któż z miłośników prozy Edgara Alla Poe nie czytał powieści Beczka Amonillado, gdzie okrutny Montresor zwabia i morduje Fortunata używając jako wabika beczki wina – Amontillado. Lecz cóż takiego niezwykłego było w tym winie, że XVII-wieczny mieszkaniec Wenecji (bowiem tam się rzecz cała dzieje), porzuca karnawałowe szaleństwa by zejść do piwnic pałacowych w poszukiwaniu beczki pełnej tego napoju? Amontillado to rodzaj sherry, wina, które w tamtych, ale i we współczesnych czasach było cenione i poszukiwane.
Sherry wzięło swoją nazwę od Jerez, miasta w południowej Hiszpanii, dającego swą nazwę apelacji. D.O. Jerez to apelacja powołana jeszcze w 1933 roku i często występuje też pod nazwą D.O. Jerez-Xérès-Sherry. Odmiany latorośli tam uprawianej to Palomino, Pedro Ximénez oraz Moscatel. Klimat regionu jest śródziemnomorski, z wpływem atlantyckiego.
Rzeczone Amontillado to rodzaj sherry o ciemnym, bursztynowym kolorze, półwytrawne, utlenione o mocnym, migdałowym zapachu. Nazwa pochodzi od miejscowości Montilla, gdzie już w XVIII wieku wino było produkowane w tym stylu. I stamtąd zapewne trafiło w piwnic Montresora na zgubę Fortunata.
Marks&Spencer Medium Dry Amontillado to wino wyprodukowane dla tej sieci przez Williams & Humbert ze szczepu Palomino oczywiście w Andaluzji, w regionie Jerez DO. Wino o pięknym, bursztynowm kolorze, nuty suszonych owoców, karmelu i orzechów w nosie. W ustach miękkie i eleganckie, lekko pikatne z karmelowym finiszem. Wino degustowałem do kawy I bardzo mi smakowało.

Wino bardzo dobre. Zakup własny w Marks&Spencer.

Jerzy Moskała

Advertisements
J jak Jerez

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s