K jak Kastylia

Język hiszpański, jak wszystkie języki pochodzenia romańskiego, ma duże niedostatki ze słowami z literą „k”. Jako „k” wykorzystywana jest litera „c”, a ta już występuje nader często. W zasadzie tylko regiony baskijskie – Biakaiko, Txakolina, Getariako Txakolina – zawierają w nazwie literkę „k”, ale ich niestety nie miałem okazji dotychczas spróbować.
Ale jednak czemu Kastylia, a nie Castilla? W Hiszpanii mamy dwie Kastylie i trochę dwa światy winne w tych dwóch regionach – Castilla Leon to region znany z DO Ribera del Duero, DO Toro czy wreszcie DO Rueda – a zatem miejsc, gdzie wina jakościowe mają ugruntowaną od lat pozycję. Castilla La Mancha już nie i raczej kojarzy się z produkcją wina na masową skalę. A wino stamtąd trafia na rynki całej Europy jako wino stołowe. Co zresztą nie podoba się producentom z innych krajów, a szczególnie francuskiej Langwedocji, którzy od czasu do czasu w ramach protestu porwą cysternę z hiszpańskim winem i spektakularnie wyleją je na drogę. Wprawdzie w samej Castilla La Mancha trwają prace nad udoskonalaniem produkcji win kierunku win jakościowych, ale nadal przeważają wina proste. I co mówić – niedrogie.
Campos de Dulcinea to wino z regionu Castilla, z El Toboso, prowincja Toledo. Wersja Crianza wyprodukowana w 2014 w 100% ze szczepu Tempranillo dojrzewała 6 miesięcy w beczkach z dębu amerykańskiego.
Wino w kolorze ciemnoczerwonym, w sumie wiśniowym. Budowa średnia. W nosie bardzo intensywne nuty dżemu wiśniowego (znowu ta wiśnia) oraz wanilii. Całość przypomina zapach jakiegoś owocowego koktajlu. W ustach mocny smak owocowy, średnia kwasowość, która zresztą szybko się chowa. Wyraźnie wyczuwa się, że wino pochodzi z terenów, gdzie silnie operowało słońce i brak było czynników wspierających budowę wina.
W sumie wino przeciętne, ot można wypić, ale nie zachwyca. Takie „przebeczkowane”. Smaki można sparować z jakimiś dojrzewającymi serami żółtymi, raczej młodymi.

Wino przeciętne. Zakup własny w Piotrze i Pawle.

Jerzy Moskała

Advertisements
K jak Kastylia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s