P jak Priorat

DOQ Priorat (El Priorato) to druga obok DOQ Rioja apelacja oferująca wina o najwyższym poziomie jakościowym w Hiszpanii. Wina z Priorat stały ostatnio bardzo modne, co powoduje nie tylko splendor, jaki spada na te wina, ale jednocześnie dość wyraźny skok cenowy. Ale cóż – za modę trzeba płacić.

Region Priorat jest ulokowany w południowej części Katalonii, na obszarze niespełna 1800 ha uprawiane są głównie winna latorośl szczepów takich jak Garnacha, Cariñena, Merlot, Syrah i Cabernet Sauvignon. Klimat charakteryzują mocne wpływy śródziemnomorskie, choć w zimie potrafi pojawić się mróz. Same uprawy nie są ulokowane szczególnie wysoko – od 100 do 700 m npm.

Vinya Carles Crianza 2010 to ekonomiczny przykład win z Priorat. Produkt spółdzielni El Molar posiada piękny, rubinowy kolor, mile prezentujący się w kieliszku. W nosie silne nuty ciemnych owoców – głównie jeżyny i jagody, pojawia się również lekka nuta wiśniowa. W ustach czuć mocno dojrzałe owoce jeżyny i jagody oraz nuty ciemnej czekolady. Dobra kwasowość towarzyszy mineralności wina, sam zaś smak jest bardzo długi.

Wino dobre do gastronomii, może być serwowane np. do pieczonego schabu z morelami lub kaczki z sosem pomarańczowym.

Wino bardzo dobre. Zakup własny w Lidl.

Jerzy Moskała

Advertisements
P jak Priorat

2 thoughts on “P jak Priorat

  1. […] Zeszłotygodniowa degustacji win hiszpańskich z regionu Priorat (cast. Priorato), zorganizowana w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii przez Degusta Espagna, miała na celu zaprezentować specyfikę win z tego regionu i po części wyjaśnić przyczynę niezwykłej popularności tych oraz, co idzie za tym pierwszych, ich wysokich cen. Na temat samego regionu nie chcę się rozpisywać – opisałem go krótko przy okazji alfabetu win hiszpańskich, a opis można znaleźć tu. […]

    Like

  2. Dopasowane oferty gastronomiczne powinny zadowolić dosłownie bardzo wymagających konsumentów. Jeżeli trafimy do dobrej restauracji to z pewnością posiadamy gwarantowane kompleksowe usługi kulinarne. Możemy wtedy zdobyć klasyczną propozycję w restauracji, a zatem elegancki obiad lub też obiady domowe z dowozem kraków. Poza tym jeszcze, jeśli będą to fachowcy możemy liczyć na dowóz do lokalu czy również ma możliwość jedzenie na telefon. W chwili obecnej zresztą będzie przybywać takich ofert gastronomicznych sieci internetowej. W ten sposób prędko można zamówić jedzenie.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s