R jak Rioja

Rioja to nazwa regionu winiarskiego, położonego po południowej stronie Gór Kantabryjskich. Region ten, jako drugi obok Priorat, ma oznaczenie DOC czyli Denominación de Origen Calificada – najwyższej kategorii dla regionów winnych w Hiszpanii. Wina z Rioja są tak oznaczane od 1991.

Królem wśród szczepów winnych uprawianych w Rioja jest zdecydowanie Tempranillo, zajmuje 81% całości obszaru, choć wina z Rioja mogą być produkowane przy współudziale innych szczepów Garnacha, Graciano, Mazuelo oraz rzadko spotykanej odmiany Maturana Tinta.

Produkowane w Rioja wina to najczęściej Crianza, Reserva i Gran Reserva, a oznaczenia te związane są z długością dojrzewania wina w beczkach i butelkach. Ale oprócz nich produkowane są również wina, które dojrzewają również w jedynie w stalowych tankach – Joven, lub krótko – 4,6 miesięcy w beczkach określane jako Roble lub Barrica.

Campo Viejo Tempranillo 2014 to wino w 100% ze szczepu Tempranillo, które leżakowało 4 miesiące w beczkach z amerykańskiego dębu. Dzięki temu wino jest mocno owocowe, choć pojawiają się delikatne nuty beczkowe oraz miękkie taniny. Wino ma głęboki czerwony kolor z amarantowymi poblaskami i średnie ciało. W nosie dominują czerwone owoce oraz lekkie nuty wanilii i pieprzu. W ustach wino owocowe, kwasowe z miękkimi taninami. Również tutaj pojawia się pieprzny finisz, średnio długi.

Wino znakomicie nadaje się do lekkich, np. letnich potraw. To również oferta dla tych, którzy szukają win lżejszych, owocowych, również do popijania solo.

Wino dobre. Wino otrzymane do oceny od WYBOROWA PERNOD RICARD.

Jerzy Moskała

Advertisements
R jak Rioja

One thought on “R jak Rioja

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s