V jak NaVarra

DO Navarra to jeden z największych obszarowo regionów winiarskich Hiszpanii. Obejmuje praktycznie całość południowej części regionu autonomicznego Navarra, a ciągnie się od stóp Pirenejów aż po dolinę rzeki Ebro. Klimat atlantycki styka się tu z klimatem śródziemnomorskim i kontynentalnym, dając różnorodne  wina. Uprawia się tu zarówno szczepy typowe dla Hiszpanii (Garnacha – 32% nasadzeń, Tempranillo – 36% nasadzeń), jak i międzynarodowe (Cabernet Sauvignon 13%, Merlot 11%). W skład upraw wchodzi też Graciano oraz Mazuelo. Upraw białych jest niewiele, głównie oparte na Viura, Chardonnay oraz Garnacha Blanca.

Diacono Crianza Navarra 2011to wino produkowane przez Bodegas Luis Gurpegui Muga, Hiszpania, dostępne głównie w supermarkecie Auchan. Ze względu na relatywnie niską cenę z pełen wątpliwości podchodziłem do tego wina – Crianza po 6 latach mogła już być winem starym.

Wino o ciemnym kolorze i średniej strukturze. Aromat nieco już zamknięty świadczył, że najlepsze dni wino ma już za sobą. W nosie wiśnia, wanilia i alkohol. Po odetchnięciu robi się jeszcze bardziej zwietrzały. W ustach winno miękkie, aksamitne, już dżemowa te, wiśnia, wanilia i czekolada. Brakuje kwasowości, taniny miękkie, finisz średni, lekko pieprzny. W zasadzie wino jeszcze można pić, ale czuć, że jest już „mocno w latach”.

Wino jest najlepszym dowodem nietrafności twierdzenia, że wino im starsze tym lepsze.

Wino ledwo pijalne. Zakup własny w Auchan.

Jerzy Moskała

Advertisements
V jak NaVarra

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s