Y jak CatalunYa

Region Catalunya był przez koniec zeszłego wieku postrzegany jako źródło win dość przeciętnych. Królowała zdecydowanie Rioja, bardziej uświadomieni entuzjaści winni szukali win z Ribera del Duero czy Toro (a zatem z Kastylii), Jerez trzymał się mocno, pojawiała się właśnie Navarra. Po kilkunastu latach świat win hiszpańskich zmienił się nie do poznania – cenowo króluje Priorat (tj ceny win z tego regionu wręcz szybują), bardzo popularny jest Penedes ze swoją Cavą i nie tylko, win z Katalonii, a w zasadzie Catalunyi jest coraz więcej na rynkach europejskich, a też i polskim. I nie tylko takich, które wywodzą się z regionów DO, ale również z samego regionu Catalunya DO.

Clos del Solisticio Reserva 2011Reserva 2011 to wino stamtąd pochodzące i zdecydowanie godne uwagi. 12 miesięcy wino leżakowało w beczkach z dębu amerykańskiego, następnie ponad 3 lata dojrzewało w butelkach. Wino ma kolor głębokiej czerwieni z rubinowymi poblaskami. Aromat owocowy – czarne porzeczki, ale też dym, skóra, wanilia i gorzka czekolada. Wino bucha owocowością i beczką – raczej trzeba je zdekantować, wtedy nuty się nieco uspokajają. W ustach wino długie, o średniej koncentracji, w pierwszych smakach wręcz lekkie, ale bardzo owocowe o lekkich goryczkowych smakach. Niezła kwasowość komponuje się z nutami owocowymi. Finisz długi, przyjemy i elegancki – raczej kwasowy niż pieprzny.

Reasumując – wino jest ekspansywne w smakach, ale dekantacja daje mu wiele elegancji. Zdecydowanie warte swojej ceny (nieco ponad 20 zł) jest warte kupna i próbowania. Łączone z klasycznym spaghetti alla bolognese nieźle się parowało, choć nuty ciemnych owoców raczej predestynowało by je do zapiekanek mięsno-warzywnych, najlepiej z bakłażanem oraz pieczarkami.

Wino zdecydowanie polecane. Zakup własny w Auchan.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Y jak CatalunYa

One thought on “Y jak CatalunYa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s