Errata – J jak Joven

Wina z Hiszpanii, szczególnie te z poszczególnych apelacji, często podlegają klasyfikacją. Oznaczenia Crianza, Reserva, Gran Reserva mają dostarczać informacji klientom, z jakim rodzajem wina mają do czynienia. Określony w danej apelacji minimalnym okres przechowywania w beczce, następnie w butelce oraz rodzaj użytych winogron pozwala bez otwierania wyobrazić sobie wino, jeszcze przed wypiciem.

Ale oprócz tych win istnieje spora kategoria win młodych, świeżo wytworzonych, najczęściej w stalowych tankach, bez użycia beczek dębowych i procesu starzenia. Takie wina są zdecydowanie prostsze, tańsze, ale czy przez to niesmaczne? Nazwane są najczęściej Joven, co po hiszpańsku oznacza młodzieńca.

Punte de Piedra Tinto 2014 to właśnie takie wino z Hiszpanii. Niedrogie (17 zł) jest propozycją wina codziennego z Aragonii. Wersję Reserva tego wina opisywałem tutaj, ale to wino, mimo podobieństw jest jednak inne. W kolorze prosta czerwień, dość przeźroczysta. W nosie szybka ekspresja czerwonych owoców, acz nie jest męcząca. W ustach wino owocowe na starcie, kwasowe, ale dość krótki. Choć posmak na zakończenie całkiem miły, świeży.

Wino próbowałem do kilku potraw. Do sałatki był niezłą alternatywą dla wina białego, dobrze też pasowało do warzyw z patelni. Jako wino całkiem się sprawdza, acz, jako wino codzienne.

Wino dobre do codziennego spożycia. Zakup własny w Auchan.

Jerzy Moskała

Advertisements
Errata – J jak Joven

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s