Errata C jak Crianza

Region Rioja jako pierwszy otrzymał zaszczytne oznaczenie DOC – Denominación de Origen Calificada. W ramach regulacji regionalnych wina są dzielone w sposób następujący:

Joven (młode) albo Cosecha – oznaczone jako wino regionalne przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji.

Crianza – wina wysokiej jakości, które leżakują od 2 do 3 lat, w tym przynajmniej rok w dębowych beczkach.

Reserva – wina bardzo wysokiej jakości, które dojrzewają co najmniej trzy lata, w tym co najmniej rok w dębowych beczkach.

Gran Reserva – wina o najlepszej jakości z wyjątkowo dobrych roczników, które leżakują w dębowych beczkach co najmniej dwa lata, a następnie co najmniej trzy lata w butelkach.

W przypadku win z Rioja wina Crianza są najpopularniejsze w Polsce, a wybór wśród producentów jest olbrzymi. Rioja Bordon Crianza 2012 to wino, które można nazwać wzorcową Crianzą z tego regionu. Wino wyprodukowane w Bodegas Franco Espanolas wyprodukowano ze szczepów Tempranillo i Garnacha. Wino leżakowało przez 12 miesięcy w beczkach z dęby amerykańskiego. Wino barwy rubinowej, średni ciężkie. W aromacie dominują czerwone owoce, wanilia i tosty. W ustach owocowe, z miękkimi taninami i zrównoważoną kwasowość. Całość ładnie zbalansowana i zamknięta w butelce.

Wino piłem w trakcie swoich urodzin do piersi z indyka w sosie paprykowym z ryżem. Komponowało się bardzo dobrze, choć mięso było w istocie białe.

Wino dobre. Zakup własny w 13win.

Jerzy Moskała

 

Advertisements
Errata C jak Crianza

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s