Popova Kula Vranec 2011

Macedońskie wina, choć sporadycznie, pojawiają się na polskim rynku. To wynik nie tylko sentymentu do jednej z byłych republik Jugosławii, ale również wynik zainteresowania kulturą i kuchnią tego niewielkiego kraju. To również kwestia sentymentu po podróżach do Grecji, do której drogą lądową siłą rzeczy jedzie się przez Macedonię właśnie.

Winnice i winiarnia Popova Kula położone są na południowym zboczu góry Veliko Brdo, na zachód od miasteczka Demir Kapija, w pobliżu autostrady E-75. Turyści z Polski często stają tam popasem, bo poza świetnym winem winiarnia oferuje znakomitą kuchnię regionalną.

Vranec 2011 to wino wyprodukowane w 100% z tego typowego dla Bałkanów szczepu. Dość zaskakująca dla mnie struktura i kolor tego wina, głęboka, rubinowa barwa. Koncentracja aromatów kojarzyła się bardziej z Langwedocją czy południem Włoch, niż z winami z Serbii czy Chorwacji. W nosie mocne aromaty śliwki, czekolady oraz nuty dymne. W ustach smaki owocowe o nutach dżemowych, dość niska kwasowość zakończona lekkimi taninami. Posmak zaokrąglony i jedwabisty.

Próbowałem sobie wyobrazić to wino serwowane do sarmy czy mussaki, ale chyba najlepiej pasowałaby zapiekanka z bakłażanów.

Wino dobre. Zakup własny w Winnice Południa.

 

Jerzy Moskała

Advertisements
Popova Kula Vranec 2011

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s