Priorat raz jeszcze

W gościnnej restauracji Mojo Picon entuzjaści win z hiszpańskiego regionu Priorat mieli szansę na zdegustowanie tamtejszych win w ramach imprezy organizowanej przez Degusta Espagna. Wcześniejsza degustacja, przeprowadzona trzy tygodnie wcześniej (opis tutaj), odbyła się tradycyjnie w ambasadzie Królestwa Hiszpanii. Tym razem degustacja miała miejsce w restauracji, pełnej ludzi i zapachów świeżo przygotowywanych potraw. Stanowiła więc nie lada wyzwanie dla prowadzącego Julio Cezara Sobrino oraz uczestników.

Degustowano mniejszą liczbę etykiet, niż przy poprzedniej degustacji, ale i tak stwarzało to niepowtarzalną możliwość, bo po stosunkowo długim czasie spróbować i ocenić ponownie te wina. A wyniki okazały się co najmniej zaskakujące:

Llicorella Classic 2010 nadal uwodziło swym ładnym, czerwonym kolorem i zapachem mocnych owoców, nut balsamicznych i długim finiszem. Cruor, 2012 wcześniej jedno  najsłabszych win degustacji, okazał się tym razem niezwykle interesujące walcząć o palmę pierszeństwa. Ciekawy owoc, sporo mineralności i solidne taniny. Czy to efekt innej butelki, dekantacji czy degustowania wina w warunkach restauracyjnych – trudno powiedzieć. Równie interesujące okazało się wino Porrera 2012 – znów ten sam przyjemny owocowy smak, zaokrąglony i delikatny, ale całość znacznie lepiej była odbierana niż na degustacji sprzed trzech tygodni. Zaskakujące były te metamorfozy win, już wcześniej przecież degustowanych i ocenianych.

Winom towarzyszyły przekąski przygotowane przez zespół Mojo Picon, które znakomicie dopełniły degustacji znakomitych win.

Jerzy Moskała

Advertisements
Priorat raz jeszcze

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s